Ankara pozostaje w sporze z Bagdadem co do obecności tureckich żołnierzy w bazie Baszika w północnym Iraku i co do tego, kto powinien uczestniczyć w planowanym ze wsparciem USA wyzwalaniu Mosulu.

"Nie chcemy, żeby Mosul był w rękach Daesz (inaczej IS) ani żadnej innej organizacji terrorystycznej" - powiedział Erdogan. Zaznaczył, że władze Iraku, którym wypomniał umożliwienie dżihadystom wejście do tego kraju, muszą się najpierw uporać z własnymi problemami. "Dlaczego pozwoliliście Daesz wejść do Mosulu? Oni niemal doszli do Bagdadu; gdzie jesteś centralny rządzie Iraku?" - pytał Erdogan przemawiając w Rize, mieście w północno-wschodniej Turcji nad Morzem Czarnym.

Turcja obawia się, że szyickie milicje, na których polegała w przeszłości iracka armia, zostaną użyte do planowanej ofensywy w Mosulu, co się przyczyni do podsycenia sporów na tle wyznaniowym i wywołania nowej fali uchodźców. Rząd w Ankarze sprzeciwia się także udziałowi w ofensywie bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), którą uważa za organizację terrorystyczną.

Sobotni "New York Times" napisał w artykule redakcyjnym, że Amerykanie już przedyskutowali z Irakijczykami złożony plan bitwy o Mosul, który ma po części pozwolić na uniknięcie dalszych konfliktów na tle wyznaniowym. Atak mają przeprowadzić wyszkolone przez Amerykanów irackie siły antyterrorystyczne wspierane przez oddziały armii i policji, a także przez siły powietrzne USA. Wspierane przez Iran szyickie milicje, oskarżane o łamanie praw człowieka po wcześniejszych bitwach, a także siły kurdyjskie mają pozostać na obrzeżach miasta.

Tureccy żołnierze szkolą w bazie Baszika koło Mosulu sunnickie milicje i peszmergów, bojowników z irackiego Kurdystanu - pisze Reuters. Przypomina, że Bagdad ma zastrzeżenia do wojskowej obecności Ankary w tym rejonie. "Nikt nie powinien nam wypominać naszej bazy Baszika. Pozostaniemy tu. Baszika to nasze zabezpieczenie na wypadek wszelkich działań terrorystycznych w Turcji" - powiedział Erdogan.

USA twierdzą, że wszelkie siły obce w Iraku muszą mieć zgodę rządu w Bagdadzie.