statystyki

Nie każdy bankier to bankster

autor: Sebastian Stodolak14.10.2016, 07:15; Aktualizacja: 14.10.2016, 07:53
bank

Branża zatraciła zdolność do tworzenia pożytecznych innowacji. W tworzeniu skomplikowanych produktów finansowych bankierzy są świetni, lecz banki powinny być pośrednikami pomiędzy oszczędzającymi a inwestującymiźródło: ShutterStock

Bankowość to jedna z najwspanialszych innowacji w historii ludzkości. Jeśli jednak ten sektor nie dokona autoreformy, biznes przejmie Google, Facebook i inne przedsiębiorstwa cyfrowej epoki.

Są ludzie, do których czuję niechęć bez względu na polityczną orientację. Nieważne prawak czy lewak – czuję niechęć, jeśli nie znosi bankierów. O ile przed kryzysowym 2008 r. nastawienie to było stłumione, bo gospodarka rosła, o tyle po krachu zaczęto artykułować je ze dwojoną siłą. Minęło osiem lat i banki nie odzyskały dobrej reputacji. Gorzej. Kryzys zaufania do tego sektora się pogłębia. Krzywym okiem patrzą w jego stronę już nie tylko zwykli Kowalscy, ale nawet biznesmeni, którzy bez banków nie mogliby rozwijać firm.

Krytyczne słowa w stronę bankierów skierował ostatnio Janusz Filipiak, założyciel i szef Comarchu, dużej spółki informatycznej. – Jeśli bogacisz się, wytwarzając dobra, to w porządku. Natomiast jeżeli bogacisz się na skutek działalności bankierskiej, to już jest to moralnie wątpliwe. (...) Za greckimi filozofami powtórzę, że bogactwo gromadzone w sektorze produkcyjnym ma głębszy sens – mówił w wywiadzie dla Money.pl.

Czy rzeczywiście bankierzy biorą to, co nie jest im należne? Czy naprawdę niczego realnego nie produkują? Czy słusznie należy im się potępienie? Ta radykalna ocena jest błędna. Obrona banków przed gniewem tłumu to jednak zadanie karkołomne, a ci, którzy się jej podejmują, nie powinni zakładać białych koszul. Pójdą bowiem w ruch pomidory.

Święty oszust


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie