Półminutowy spot zatytułowany „Dangerous” (Niebezpiecznie lub niebezpieczna) wykorzystuje materiał filmowy pokazujący Clinton w momentach sugerujących kłopoty ze zdrowiem. Zaczyna się od obrazu Białego Domu z zachmurzonym niebem w tle, któremu towarzyszy komentarz: „Nasz prezydent stanie przed niezwykle trudnymi wyzwaniami w niebezpiecznym świecie”. Wymieniane są między innymi problemy USA z Iranem, Koreą Północną i Państwem Islamskim.

Potem film pokazuje jak podczas spotkania z wyborcami kandydatka Demokratów intensywnie kaszle, a narrator zza kadru mówi: „Hillary Clinton zawiodła za każdym razem, kiedy była sekretarzem stanu”. Na następnym ujęciu widać, jak Hillary wchodzi po schodach wspierając się na ramieniu asystenta i słychać jednocześnie komentarz: „A teraz chce być prezydentem, a przecież nie ma siły ani kondycji, żeby przewodzić w naszym świecie”.

Spot kończy się najmocniejszą puentą – wielokrotnie emitowanym nagraniem video z 11 września w Nowym Jorku, kiedy Clinton źle się poczuła i wcześniej opuściła uroczystości 15 rocznicy ataku terrorystycznego na USA. Film pokazuje, jak kandydatka potyka się i niemal osuwa na ziemię, gdy wsiada do samochodu podtrzymywana przez asystujące jej osoby.

Przedwyborcze ogłoszenia telewizyjne pełnią zwykle kluczową rolę w kampanii prezydenckiej. Sztaby kandydatów sponsorują ich emisję przeważnie w „wahających się stanach”, które rozstrzygają o wyniku wyborów.

Obóz Trumpa zwraca uwagę, że Clinton ukrywa swoje kłopoty ze zdrowiem. Pod koniec 2013 roku nie ujawniano, że upadła pod prysznicem z powodu zasłabnięcia spowodowanego grypą żołądkową i doznała wstrząsu mózgu. Fakt, że na początku września zachorowała na zapalenie płuc ujawniono dopiero po jej zasłabnięciu w Nowym Jorku, chociaż diagnoza została postawiona dwa dni wcześniej.

Nie wiadomo jednak, jaki będzie efekt najnowszego spotu ze „słabą” Hillary. Sondaże wskazywały, że nawet zatajanie przez nią problemów ze zdrowiem nie ma większego wpływu na decyzje wyborców.

Trump w dodatku w czasie ostatniej debaty telewizyjnej w niedzielę wieczorem pochwalił swoją przeciwniczkę za twardość i odporność na przeciwności losu. Zapytany, co budzi w nim szacunek u Clinton, odpowiedział: „Ona jest wojownikiem. Nie zgadzam się z tym, o co walczy, ale walczy twardo i nigdy nie rezygnuje, nigdy się nie poddaje”.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)