statystyki

Brexit znaczy (twardy) Brexit

autor: Bartłomiej Niedziński07.10.2016, 07:08; Aktualizacja: 07.10.2016, 08:35
theresa may

– Brexit znaczy Brexit – wielokrotnie powtarzała May po objęciu w lipcu funkcji premiera.źródło: PAP
autor zdjęcia: FACUNDO ARRIZABALAGA

Rozwody nigdy nie są łatwe. Nawet jeśli obie strony zapewniają, że nie chcą kłótni i sporów, a po rozstaniu zamierzają utrzymywać przyjazne relacje. Gdy przychodzi co do czego, zwykle jest gorąco. Nie mówiąc już o sytuacji, gdy jedna ze stron chce uzyskać po rozwodzie wszystkie prawa, a druga uczynić cały proces jak najbardziej bolesnym.

Takie właśnie plany mają politycy z Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, gdy ta pierwsza złoży dokument rozwodowy. Czyli odwoła się do art. 50 traktatu lizbońskiego, formalnie rozpoczynając procedurę wyjścia ze Wspólnoty. Na zakończonej w środę dorocznej konwencji Partii Konserwatywnej premier Theresa May zapowiedziała, że zrobi to nie później niż w marcu przyszłego roku.

– Brexit znaczy Brexit – wielokrotnie powtarzała May po objęciu w lipcu funkcji premiera. W ten sposób odrzucała wszelkie sugestie, że wynik referendum, w którym za wystąpieniem z UE opowiedziało się 51,9 proc. Brytyjczyków, mógłby zostać zlekceważony czy to poprzez powtórzenie głosowania, utrącenie sprawy w parlamencie, czy też poprzez odwlekanie w nieskończoność momentu rozpoczęcia procedury wyjścia (May w referendum opowiadała się za pozostaniem w Unii). Ale tego, co właściwie w praktyce znaczy Brexit i jak on będzie wyglądał, nie precyzowała. Na podstawie wypowiedzi jej oraz czołowych ministrów z jej rządu podczas wspomnianej konwencji konserwatystów wynika jednak, iż będzie to raczej Brexit w wersji hard.

Czerwone linie


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • Wielka Brytania dostrzegla niebezpieczenstwo niemi(2016-10-08 12:51) Zgłoś naruszenie 40

  Brawo !!! Mrekel nie zastapi w EUROPIE nacjonalizmu niemieckiego !

  Odpowiedz
 • qwerty(2016-10-07 08:59) Zgłoś naruszenie 20

  9 reklam na stronie i jeszcze mam płacić za przeczytanie artykułu? ktoś chyba ma chorą głowę...

  Odpowiedz
 • anika(2016-10-07 12:49) Zgłoś naruszenie 10

  Cyt;Pod koniec sierpnia trzech Polaków zostało zaatakowanych w Harlow. Jeden z nich został uderzony w głowę. Mężczyzna w stanie krytycznym został przewieziony do szpitala, gdzie dwa dni później zmarł.Zgodnie z komunikatem policji hrabstwa Essex, pięć osób zostało oczyszczonych z podejrzeń ze względu na brak dowodów. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że szósty z zatrzymanych to 15-latek, któremu zostanie postawiony zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci.- to się nie mieści w głowie! Niewychowane małoletnie bandziory nie odpowiedzą za zabójstwo?! Przecież oni z tą myślą ich bili!Niedawno zakatowali Czecha!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie