W piątek po raz pierwszy zbierze się Komitet Ekonomiczny RM kierowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Według premier Beaty Szydło na pierwszym posiedzeniu komitetu przedstawiony zostanie szczegółowy harmonogram prac i cele, które rząd stawia sobie na najbliższe miesiące.

Rafał Bochenek poinformował w czwartek dziennikarzy, że posiedzenie komitetu zostało zwołane na godz. 13.

"To będzie pierwsze, inauguracyjne posiedzenie merytoryczne, w trakcie tego posiedzenie oczywiście będzie wystąpienie pani premier oraz szefa tego komitetu wicepremiera Mateusza Morawieckiego" - dodał. Zaznaczył, że o tym, kto zasiądzie w Komitecie Ekonomicznym poinformuje w piątek premier Beata Szydło.

Wcześniej w czwartek premier Szydło na konferencji prasowej zaznaczyła, że nie będzie jeszcze zdradzać nazwisk ministrów, którzy tworzą komitet. "Jutro jest pierwsze posiedzenie. Będziemy rozmawiać nie tylko o tym, kto w tym komitecie jest, ale przede wszystkim o planach" - powiedziała szefowa rządu podczas wspólnej konferencji prasowej z wicepremierem Morawieckim, który stanie na czele KERM.

Jak podała, Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów ma koordynować sprawy gospodarcze, rozwojowe. Wśród najważniejszych zadań, oprócz planu odpowiedzialnego rozwoju, wymieniła mieszkanie plus, ustawę budżetową, czy jednolity podatek.

Morawiecki zapowiedział, że na pierwszym posiedzeniu KERM zostanie przedstawiony harmonogram prac do końca roku, wraz z ustawami. Wśród najważniejszych propozycji wymienił konstytucję dla biznesu. Dodał, że wśród projektów ustaw będzie też pakiet eksportowy, kilka ustaw dotyczących instytucji rozwojowych, Polskiego Funduszu Rozwoju, a także takie, które będą dotyczyły wsparcia małych i średnich firm, gwarancji, inwestycji infrastrukturalnych czy innowacji.

"Prócz tego, wśród 100 zmian dla biznesu na pewno będziemy mieli co najmniej trzy ustawy, które będą grupowały w paczki różne zmiany, chodzi o usprawnienia dla biznesu" - powiedział Morawiecki.

W środę premier zapowiadała natomiast, że jednym z pierwszych zadań, jakie zostaną postawione przed Komitetem Ekonomicznym Rady Ministrów, są problemy polskiej energetyki. "Trzeba wytyczyć cele, priorytety, cele inwestycyjne, znaleźć pieniądze na dofinansowanie inwestycji energetycznych, zapewnić rozwój polskiej energetyki, uporać się z problemami górnictwa" - wyliczała premier. Jak dodała, szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski "na pewno będzie oczekiwał na wsparcie" Morawieckiego.

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów w przeszłości już funkcjonował w strukturze polskiego rządu. Zlikwidował go w 2001 roku ówczesny premier Leszek Miller. Historia KERM sięgała jeszcze czasów PRL, tak jak innych "branżowych" komitetów RM. Miller, w miejsce kilku komitetów, powołał jeden Komitet Rady Ministrów (zwany komitetem stałym), na posiedzenia którego miały trafiać wszystkie projekty ustaw, zanim zajmie się nimi Rada Ministrów.

Szydło pytana w czwartek, czy powołanie KERM wpłynie na funkcjonowanie Komitetu stałego, zaprzeczyła.

"Komitet stały pozostaje, komitet ekonomiczny będzie koordynował sprawy gospodarcze i rozwojowe i będzie się na tym koncentrował. Komitet stały jest bardziej komitetem technicznym, on przygotowuje legislacyjnie do procesu legislacyjnego projekty ustaw dla rządu. Zrezygnujemy z komitetu rozwoju, któremu również przewodzi pan premier Mateusz Morawiecki. W tej chwili nie ma powodu, żeby to ciało pozostawało" - powiedziała. (PAP)