"Do głównych zadań funkcjonariuszy należeć będzie rejestracja wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej, badanie autentyczności dokumentów oraz zapobieganie nielegalnemu przekraczaniu granicy poza przejściami granicznymi. Obszar wspólnej operacji obejmuje do 261 km od linii granicy macedońsko-greckiej w głąb terytorium Republiki Macedonii" - poinformowała Golias.

W misji biorą udział pogranicznicy z Oddziałów SG z całej Polski: Bieszczadzkiego, Nadbużańskiego, Morskiego, Karpackiego, Podlaskiego, Warmińsko – Mazurskiego, Nadodrzańskiego, Nadwiślańskiego i Śląskiego.

"Operacją kieruje Policja Republiki Macedonii. Funkcjonariusze SG będą posiadać uprawnienia niezbędne do realizacji zadań, uregulowane w prawie macedońskim, przy czym uprawnienia te będą mogły być realizowane pod kierownictwem i w obecności funkcjonariuszy Policji Republiki Macedonii" - wyjaśniła Golias.

W praktyce polscy funkcjonariusze wspólnie z policjantami z Macedonii patrolować będą granicę. Mają ze sobą 12 pojazdów służbowych; a także broń służbową z amunicją, podstawowe środki przymusu bezpośredniego i specjalistyczny sprzęt do ochrony granicy - m.in. kamery termowizyjne, gogle noktowizyjne i lornetki.

To już druga misja polskich pograniczników w Macedonii. Pierwsza trwała od 5 maja br. do 19 czerwca. Wtedy też wyjechało 30 funkcjonariuszy.

W obecnej chwili na misjach poza granicami RP, m.in. w Grecji, Hiszpanii, Bułgarii i Rumunii przebywa 125 funkcjonariuszy SG (z uwzględnieniem grupy macedońskiej). W sobotę kolejna grupa 25 funkcjonariuszy, wraz z funkcjonariuszami polskiej Policji, wyjedzie na misję na Węgry.

Misja - jak powiedziała Golias - realizowana jest na podstawie porozumienia pomiędzy Komendantem Głównym Straży Granicznej a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych – Biurem ds. Bezpieczeństwa Publicznego zawartym zgodnie z Umową między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Macedonii o współpracy w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i innego rodzaju przestępczości podpisanej w Warszawie w dniu 16 czerwca 2008 roku.(PAP)