- Dziennik Ustaw z 4 lutego 2025 r.
- Zalew Wiślany
- Podmioty obsługujące kredyty
- Pełnienie służby poza granicami państwa
- Dobrostan zwierząt
Dziennik Ustaw z 4 lutego 2025 r.
Zalew Wiślany
Rozporządzenie Rady Ministrów z 6 grudnia 2024 r. w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych Zalewu Wiślanego Poz. 145
Podstawa prawna
Wejdzie w życie
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 19 lutego 2025 r.
Omówienie: Przyjęty został plan zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych Zalewu Wiślanego.
Część tekstowa planu w zakresie ustaleń ogólnych dotyczących m.in. rozmieszczenia inwestycji celu publicznego oraz kierunków rozwoju transportu i infrastruktury technicznej jest określona w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
Część tekstowa planu w zakresie szczegółowych rozstrzygnięć dotyczących m.in. przeznaczenia poszczególnych akwenów lub ich wydzielonych części jest określona w załączniku nr 2.
Rysunek planu, stanowiący jego część graficzną, jest określony w załączniku nr 3.
Podmioty obsługujące kredyty
Ustawa z 20 grudnia 2024 r. o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów Poz. 146
Podstawa prawna
Wejdzie w życie
po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 19 lutego 2025 r., z wyjątkiem przepisów wchodzących w życie w innych terminach
Omówienie: Ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów – poinformowało Ministerstwo Finansów. Jak podkreślono, ustawa tworzy ramy prawne dla działalności podmiotów obsługujących kredyty. Określa zasady udzielania im zezwoleń na prowadzenie działalności, w tym działalności transgranicznej, po spełnieniu określonych wymogów; a także zasady dla osób zarządzających tymi podmiotami, tj. rękojmia, niekaralność, wiedza, doświadczenie.
Przepisy odnoszą się do nieobsługiwanych kredytów, tj. m.in. takich, z których spłatą kredytobiorca spóźnia się o ponad 90 dni.
W celu należytej ochrony praw kredytobiorcy podmioty obsługujące kredyty będą zobowiązane do opracowania wewnętrznych procedur i polityki w zakresie obsługi kredytów przez taki podmiot, w tym:
- procedur związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu;
- procedury dotyczącej relacji z kredytobiorcą.
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, ustawa przewiduje ustanowienie przepisów dla podmiotów, które obsługują kredyty, w tym zasady udzielania im zezwoleń na prowadzenie działalności:
- Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) będzie sprawowała nadzór nad działalnością podmiotów obsługujących kredyty, dostawcami usług obsługi kredytów oraz nabywcami kredytów lub ich przedstawicielami;
- określone zostaną okoliczności, w których KNF będzie mogła cofnąć zezwolenie na prowadzenie działalności dotyczącej obsługi kredytów oraz warunki wygaśnięcia zezwolenia na wykonywanie takiej działalności;
- aby zapewnić przejrzystość systemu, KNF będzie prowadziła rejestr podmiotów obsługujących kredyty;
- w zakresie obsługi kredytów wprowadzony zostanie wymóg sprawozdawczości wobec KNF.
Pełnienie służby poza granicami państwa
Rozporządzenie Rady Ministrów z 31 stycznia 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie należności pieniężnych otrzymywanych przez żołnierzy niezawodowych wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami państwa oraz pracowników wojska zatrudnionych w jednostkach wojskowych wykonujących zadania poza granicami państwa Poz. 147
Podstawa prawna
Weszło w życie
z dniem następującym po ogłoszeniu, tj. 5 lutego 2025 r.
Omówienie: Nowe regulacje dotyczą żołnierzy wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami państwa w składzie jednostek wojskowych użytych poza granicami państwa, w celu udziału w:
- konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych,
- misji pokojowej,
- akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom.
Żołnierze ci przez cały czas pełnienia służby poza granicami państwa otrzymują uposażenie oraz inne należności pieniężne, przysługujące im z tytułu pełnienia czynnej służby wojskowej w kraju, z uwzględnieniem powstałych w tym czasie zmian mających wpływ na prawo do uposażenia lub jego wysokość.
Zgodnie z omawianym rozporządzeniem Rady Ministrów żołnierzowi wyznaczonemu na stanowisko służbowe oznaczone cechą korpusu osobowego medycznego – 40 oraz cechą grupy osobowej lekarzy – A, grupy osobowej lekarzy dentystów – B, grupy osobowej pielęgniarstwa – G albo grupy osobowej ratownictwa medycznego – H, posiadającemu prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty, ratownika medycznego oraz pielęgniarki, pełniącemu służbę w strefie działań wojennych stawkę dodatku zagranicznego zwiększa się o:
- 250 proc. najniższego uposażenia – w przypadku lekarza i lekarza dentysty posiadających jedną z następujących specjalizacji lekarskich lub lekarsko-dentystycznych: anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia ogólna, chirurgia szczękowo-twarzowa, choroby wewnętrzne, epidemiologia, medycyna ratunkowa, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, psychiatria, radiologia i diagnostyka obrazowa, transfuzjologia kliniczna;
- 150 proc. najniższego uposażenia – w przypadku innego niż wyżej wymieniony lekarza lub lekarza dentysty;
- 125 proc. najniższego uposażenia – w przypadku ratownika medycznego i pielęgniarki.
Żołnierzowi wykonującemu zadania związane z bezpośrednim udziałem w oczyszczaniu rejonu działania jednostki wojskowej z materiałów wybuchowych oraz substancji toksycznych albo zadania polegające na unieszkodliwianiu tych materiałów miesięczną stawkę dodatku zagranicznego zwiększa się o 1 proc. najniższego uposażenia za każdy dzień wykonywania tych zadań.
Dobrostan zwierząt
Rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 3 lutego 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach schematów na rzecz dobrostanu zwierząt w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 Poz. 148
Podstawa prawna
Weszło w życie
z dniem następującym po ogłoszeniu, tj. 5 lutego 2025 r.
Omówienie: W przypadku rolników ubiegających się w 2024 r. o przyznanie płatności dobrostanowej w ramach wariantu, o którym mowa w odpowiednich regulacjach rozporządzenia, termin określenia przeznaczenia bydła do opasu upływa 14 marca 2025 r.
W przypadku przeniesienia posiadania rolnik składa oświadczenie o opasaniu bydła w gospodarstwie.
W przypadku gdy rolnik nie określił przeznaczenia bydła do opasu do 14 marca 2025 r. lub nie złożył oświadczenia w tym terminie, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wzywa na piśmie rolnika do dokonania tego określenia lub złożenia tego oświadczenia w terminie siedmiu dni od doręczenia wezwania, chyba że rolnik już dokonał tego określenia lub złożył to oświadczenie.
Polska Organizacja Turystyczna
Rozporządzenie ministra sportu i turystyki z 27 stycznia 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nadania statutu Polskiej Organizacji Turystycznej Poz. 149
Podstawa prawna
Weszło w życie
z dniem następującym po ogłoszeniu, tj. 5 lutego 2025 r.
Omówienie: Biurem prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) kieruje:
- dyrektor zarządzający – w szczególności w zakresie zapewnienia prawidłowej organizacji wewnętrznej biura prezesa POT i warunków jego działania, umożliwiających sprawną i efektywną realizację zadań oraz zapewnienie sprawnego i ciągłego realizowania zadań POT; dyrektor zarządzający do spraw komunikacji – w zakresie zarządzania i koordynowania działań z zakresu public relations oraz realizowania zadań związanych z budowaniem wizerunku POT, w tym koordynowania realizacji polityki informacyjnej prezesa POT, a także nadzoru nad realizacją projektów wymagających współpracy między komórkami organizacyjnymi w zakresie komunikacji oraz zarządzania relacjami z zewnętrznymi interesariuszami POT.
Dyrektor zarządzający i dyrektor zarządzający do spraw komunikacji podlegają prezesowi POT.
Szczegółowy zakres zadań dyrektora zarządzającego i dyrektora zarządzającego do spraw komunikacji określa regulamin organizacyjny.
Dziennik Ustaw z 5 lutego 2025 r.
Udzielanie pomocy inwestycyjnej
Obwieszczenie ministra funduszy i polityki regionalnej z 27 stycznia 2025 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra funduszy i polityki regionalnej w sprawie udzielania pomocy inwestycyjnej na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych, propagowanie wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027 Poz. 150
Monitor Polski z 24 stycznia 2025 r.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie
Obwieszczenie prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 22 stycznia 2025 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłaty nagród z zysku w 2024 r. Poz. 81
Omówienie: Ogłoszono, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłaty nagród z zysku w 2024 r. wyniosło 8264,85 zł.
Sektor przedsiębiorstw
Obwieszczenie prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 22 stycznia 2025 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2024 r. Poz. 84
Omówienie: Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale w 2024 r. wyniosło 8549,18 zł.
Wchodzą w życie 11 lutego 2025 r.
Państwowy system odniesień przestrzennych – rozporządzenie Rady Ministrów z 21 stycznia 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych (Dz.U. z 27 stycznia 2025 r. poz. 106)
Omówienie: Rozporządzenie zostało wydane na podstawie odpowiednich przepisów ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne. Ustawa ta przewiduje m.in., że podstawę do wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych stanowią osnowy geodezyjne opracowane w państwowym systemie odniesień przestrzennych.
(Zgodnie z ustawą osnowy geodezyjne to usystematyzowane zbiory jednoznacznie identyfikowalnych punktów, które zostały oznaczone w terenie znakami geodezyjnymi oraz których położenie wyznaczone zostało w państwowym systemie odniesień przestrzennych w sposób właściwy dla danego rodzaju osnowy i umożliwiający określenie dokładności tego wyznaczenia).
Ponadto ustawa przewiduje, że osnowy geodezyjne zakłada się i aktualizuje dla obszaru całego kraju.
Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, państwowy system odniesień przestrzennych obowiązujący na terenie całego kraju, uwzględniając jego parametry techniczne oraz warunki stosowania.
Zgodnie z omawianym rozporządzeniem Rady Ministrów z 21 stycznia 2025 r. przenoszenie na obszar Polski geodezyjnego układu odniesienia PL-ETRF89 odbywa się przez sieć punktów podstawowej osnowy geodezyjnej poziomej za pośrednictwem obserwacji satelitarnych GNSS (Global Navigation Satellite Systems).
Fizyczną realizacją układów wysokościowych, o których mowa w odpowiednich przepisach rozporządzenia, jest podstawowa osnowa geodezyjna wysokościowa.
Zgodnie z nowymi regulacjami rozporządzenia na potrzeby tworzenia map w skali 1: 500 000 i w mniejszych skalach dopuszcza się stosowanie układu PL-LCC.
Regionalna dyrekcja ochrony środowiska – rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 20 stycznia 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nadania statutu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu (Dz.U. z 27 stycznia 2025 r. poz. 107)
Omówienie: Rozporządzenie zostało wydane na podstawie odpowiednich przepisów ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Ustawa ta przewiduje m.in., że regionalny dyrektor ochrony środowiska wykonuje swoje zadania przy pomocy regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, która jest państwową jednostką budżetową, oraz przy współpracy z dyrektorami parków krajobrazowych lub zespołów parków krajobrazowych.
Regionalny dyrektor ochrony środowiska wykonuje swoje zadania w zakresie ochrony przyrody przy pomocy regionalnego konserwatora przyrody, będącego zastępcą regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Organizację regionalnej dyrekcji ochrony środowiska określa statut, nadany w drodze rozporządzenia, przez ministra właściwego do spraw środowiska na wniosek generalnego dyrektora ochrony środowiska.
Omawianym rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska z 20 stycznia 2025 r. dokonano zmian w załączniku do rozporządzenia ministra środowiska z 10 listopada 2008 r. w sprawie nadania statutu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu (Dz.U. z 2023 r. poz. 2441).
Ponadto nowe regulacje dotyczą m.in. wydziałów: organizacyjno-kadrowego, ochrony przyrody, planowania Przestrzennego, ochrony gatunkowej i zadrzewień, a także zespołu radców prawnych oraz samodzielnego stanowiska do spraw informatycznych. ©℗