W spotkaniu udział biorą między innymi wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel, kanclerz Austrii Christian Kern, premierzy Grecji i Portugalii Aleksis Cipras i Antonio Costa, a także przewodniczący Parlamentu Europejskiego i zarazem przywódca socjalistów w PE Martin Schulz oraz szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Hollande'owi towarzyszą premier Manuel Valls oraz minister spraw zagranicznych Jean-Marc Ayrault.

Rozmowy mają na celu ustalenie wspólnego stanowiska europejskich socjaldemokratów na szczyt 27 krajów UE (bez Wielkiej Brytanii), który odbędzie się 16 września w Bratysławie. Zwołano go, by omówić sytuację UE po referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali się wyjść ze Wspólnoty.

Według Pałacu Elizejskiego w Celle-Saint-Cloud omawiane też będą kwestie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa Europy oraz poszerzenie uniwersyteckiego programu Erasmus, aby ułatwić "mobilność młodych Europejczyków".

AFP określa to spotkanie jako "intensywne konsultacje dyplomatyczne" przed szczytem, po których odbędzie się jeszcze spotkanie z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem (31 sierpnia), a następnie zorganizowane z inicjatywy premiera Ciprasa spotkanie krajów Europy Południowej w Atenach (9 września).

Do Celle-Saint-Cloud nie przybył premier Włoch Matteo Renzi ze względu na tragiczne trzęsienie ziemi, które w środę nawiedziło środkowe Włochy i spowodowało śmierć co najmniej 247 osób.

Renzi, któremu przywódcy zebrani w Celle-Saint-Cloud przekazali wyrazy współczucia, już w poniedziałek spotkał się z Hollande'em i kanclerz Niemiec Angelą Merkel na wyspie Ventotene na Morzu Tyrreńskim, by omówić kwestie związane z przyszłością Unii Europejskiej. Przywódcy rozmawiali też o tym, jak nadać nowy impuls integracji europejskiej po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Wspólnoty.(PAP)

fit/ mc/