Rzecznik wyjaśnił na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie, że układając swój kalendarz wizyt Merkel dąży do "jak najszerszej dyskusji z jak największą liczbą uczestników reprezentujących jak najszersze spektrum poglądów" oraz "regionalne punkty ciężkości".

W najbliższy poniedziałek szefowa niemieckiego rządu spotka się z przywódcami Francji i Włoch, Francois Hollande'em i Matteo Renzim, na włoskiej wyspie Ventotene.

Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo. Włoski rząd podkreślił w oświadczeniu, że ta mała wyspa położona na Morzu Tyrreńskim odegrała swoją rolę w historii UE. To na niej powstał napisany przez Altiero Spinellego, Ernesto Rossiego i Eugenio Colorniego Manifest z Ventotene, w którym już w latach 40. XX wieku postulowano utworzenie federacji państw europejskich, by zapobiegać wojnie. Spinelli uznawany jest za jednego z ojców zjednoczonej Europy.

Przywódcy Francji, Włoch i Niemiec, czyli największych gospodarek krajów strefy euro, apelowali już wspólnie o "nowy impuls" dla UE zaraz po czerwcowym referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu ich kraju z UE. Pierwsze spotkanie w tym formacie odbyło się w Berlinie.

Program wizyt Merkel przewiduje rozmowy w Tallinie i Pradze w środę i czwartek. W piątek szefowa niemieckiego rządu przybędzie do Warszawy na rozmowy z premier Beatą Szydło oraz szefami rządów wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej.

W przyszły piątek w Mesebergu pod Berlinem niemiecka kanclerz przyjmie premierów Holandii, Szwecji i Danii. W sobotę spotka się natomiast z szefami rządów Słowenii, Bułgarii, Austrii i Chorwacji - poinformował Seibert.

Seria konsultacji rusza cztery tygodnie przed nieformalnym szczytem UE, czy raczej 27 państw unijnych (bez Wielkiej Brytanii), który odbędzie się 16 września w Bratysławie. Na spotkaniu w stolicy Słowacji unijni przywódcy chcą przeprowadzić debatę o przyszłości i koniecznych reformach Wspólnoty bez Wielkiej Brytanii. Debata ta w gronie 27 państw została rozpoczęta w czerwcu bezpośrednio po unijnym szczycie w Brukseli.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)