Polska delegacja parlamentarna na czele z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim udała się do Mińska z kilkudniową wizytą. To pierwszy w ciągu ostatnich kilkunastu lat oficjalny przyjazd tak wysokich rangą przedstawicieli polskiego parlamentu na Białoruś.

Jak informuje PAP ambasada, wicemarszałek Terlecki spotkał się we wtorek z szefami obu izb białoruskiego parlamentu - Rady Republiki Michaiłem Miasnikowiczem i Izby Reprezentantów Uładzimirem Andrejczanką.

W środę Terlecki przeprowadził rozmowy z wiceminister spraw zagranicznych Jeleną Kupczyną oraz w administracji prezydenta Białorusi.

"Przyjechałem do Mińska, żeby podkreślić, jak ważna jest dla Polski kwestia normalizacji stosunków z Białorusią" - powiedział dziennikarzom Ryszard Terlecki.

Po spotkaniu z Andrejczanką relacjonował, że omówionych zostało wiele ważnych tematów, w szczególności dialog historyczny i polska mniejszość na Białorusi - podała niezależna agencja BiełaPan. Wyraził opinię, że Polska jest swego rodzaju pomostem między Białorusią a UE. "Mam nadzieję, że po wrześniowych wyborach nie będzie do was pytań i stosunki między Białorusią a UE będą w dalszym ciągu się normalizować" - cytuje jego słowa BiełaPan.

Wicemarszałek Sejmu złożył też kwiaty w podstołecznym uroczysku Kuropaty - miejscu kaźni ofiar represji stalinowskich, w tym wielu Polaków oraz spotkał się ze zwierzchnikiem Kościoła rzymskokatolickiego na Białorusi abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem.

"To jest święte miejsce dla Polaków i Białorusinów. Przyjeżdżamy tu jak pielgrzymi pochylić się nad grobami" - powiedział Terlecki w Kuropatach. Wyraził też nadzieję, że będzie można odkryć i upamiętnić "wszystkie tajemnice", które dotyczą tego miejsca.

W czwartek marszałek Terlecki będzie przebywać w miejscu pochówku polskich żołnierzy z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku w miejscowości Nowy Świerżeń. Spotka się również z miejscowymi Polakami w Baranowiczach oraz polskimi biznesmenami inwestującymi w Brześciu.(PAP)