Jak poinformowała w poniedziałek PAP sekretarz gminy Pilchowice w powiecie gliwickim Dagmara Dzida, najpoważniejsza jest sytuacja w sołectwie Żernica, gdzie zalanych zostało ponad 50 posesji.

"Komisja jest w terenie, szacuje straty. Nie było potrzeby ewakuacji, ale mamy sygnały, że niektórzy mieszkańcy przenieśli się do rodzin na czas uprzątnięcia swoich domów" – powiedziała.

Dotkliwe są również straty w infrastrukturze. "Mamy na terenie gminy wiele dróg gruntowych, woda zmyła utwardzenia. Jest też problem z przepustami, ale nie wiemy jeszcze dokładnie, w jakim są stanie" – dodała sekretarz.

Rzeczniczka śląskiej straży pożarnej Aneta Gołębiowska podała, że od niedzielnego popołudnia strażacy interweniowali w regionie ok. 500 razy. "Zgłoszenia ciągle napływają" – zaznaczyła. Najwięcej pracy mieli w mieście Gliwice i powiecie gliwickim, w Zabrzu, powiecie raciborskim oraz Bytomiu i Rudzie Śląskiej.

W Gliwicach mężczyznę, który zszedł do zalanej piwnicy, poraził prąd. Trafił do szpitala. Zalane zostały również szyby windowe oraz izba przyjęć Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach, strażacy wypompowali stamtąd wodę. "Kłodnica przybrała w ciągu 4 godzin aż 183 cm, na szczęście teraz poziom wody znacznie opadł" – powiedział PAP rzecznik Urzędu Miasta w Gliwicach Marek Jarzębowski.

W Zabrzu najpoważniejsze straty to podmyte skarpy na drodze krajowej nr 88 oraz przy ul. Religi. Według dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej Kazimierza Ladzińskiego, koszty naprawy sięgną kilkudziesięciu tysięcy złotych. W wyniku opadów zalanych zostało też wiele piwnic i samochodów.

Strażacy interweniowali również przy usuwaniu powalonych drzew i zabezpieczaniu uszkodzonych dachów. Sporo pracy mieli też energetycy. Dostaw energii było pozbawionych 9 tys. odbiorców, ale - jak zapewniono - wszystkie awarie zostały już usunięte.