Do najcenniejszych eksponatów należy m.in. kopia listu Pierre'a de Coubertina, w którym twórca nowożytnych igrzysk po raz pierwszy użył emblematu pięciu kół olimpijskich. Wystawę uzupełniają przedmioty związane z dziejami sportu w Brazylii, takie jak kimono judoczki Sarah Menezes - złotej medalistki z Londynu czy koszulka Giby - czołowego siatkarza drużyny mistrzów z Aten.

Muzeum zorganizowane jest na naczepach dwóch ciężarówek, które przemierzają kraj niezależnymi trasami. Oba pojazdy na początku sierpnia przyjadą do Rio de Janeiro, gdzie wystawę będzie można oglądać przez całe igrzyska. W mieście, obok mobilnej ekspozycji wszyscy zainteresowani będą mogli również odwiedzić stacjonarne muzeum olimpizmu. Otwarty na początku lipca obiekt ma m.in. pozwolić zwiedzającym spróbować swoich sił w wirtualnej rywalizacji w wielu konkurencjach sportowych oraz wytłumaczyć, jaką rolę we współczesnych sporcie odgrywają nowoczesne technologie.

Igrzyska w Rio de Janeiro rozpoczną się 5 i potrwają do 21 sierpnia. To pierwsza taka impreza w Ameryce Południowej. (PAP)