Według władz diecezji Brooklyn przygotowania do podróży trwały od trzech lat. Obejmowały medytacje i modlitwy. Na przykład 16 pielgrzymów z parafii św. Bartłomieja w Elmhurst na Queensie spędziło weekend w Filadelfii, modląc się i pomagając w remoncie domów potrzebującym wsparcia ludziom.

"Światowe Dni Młodzieży są bardzo często wydarzeniem zmieniającym życie.(…) Nastolatki i młodzi dorośli, którzy mają trudności z utrzymaniem wiary i sądzą, że mogą być jedynymi, którzy chodzą do kościoła, wracają do domu na nowo wzmocnieni w wierze. Przebywanie w otoczeniu innych, z którymi dzielą wspólny fundament wiary w Chrystusa stanowi bardzo mocne narzędzie w pogłębianiu wiary młodej osoby i wzmocnienia jej przekonań (religijnych)" – powiedział ojciec Gerard Sauer, dyrektor ds. pielgrzymek diecezji Brooklyn.

W skład diecezji Brooklyn wchodzi 186 parafii w nowojorskich dzielnicach Brooklyn i Queens. Są w niej m.in. parafie skupiające amerykańskich Polaków.

Jak powiedzieli PAP pragnący zachować anonimowość przedstawiciele największych z tych parafii - św. Krzyża w Maspeth oraz św. Stanisława Kostki na Greenpoincie - ze względu na wysokie koszty w pielgrzymce organizowanej przez diecezję bierze udział tylko jedna osoba. Polacy wyjeżdżają natomiast indywidualnie na urlopy i wielu z nich wybiera się także do Krakowa na spotkania z papieżem Franciszkiem.

Karen Quiroz z biura prasowego diecezji Brooklyn powiedziała PAP, że koszt pielgrzymki do Polski waha się od 2 do 3 tys. dolarów. Może obejmować także wyprawy poza Kraków. W gromadzeniu funduszy pomagały zbiórki parafialne, a w niektórych przypadkach nawet półroczne maratony tzw. pedomathony, podczas których ludzie składali dotacje.

„Zależnie od wielkości parafii niektóre grupy jadące w ramach pielgrzymki diecezjalnej mogą liczyć sześć osób, inne od 30 do 60. Wyjeżdżają 26 lipca i będą w Polsce do 1 sierpnia. Ponieważ jesteśmy jedną z najbardziej zróżnicowanych diecezji, wyjeżdżają przedstawiciele różnych etnicznych parafii m.in. Haitańczycy, Filipińczycy, Dominikańczycy czy Kanadyjczycy” – wyjaśniła Quiroz.

Nastolatkom i młodym dorosłym z diecezji Brooklyn w drodze na Światowe Dni Młodzieży towarzyszyć będą opiekunowie, w tym księża. Jedzie z nimi także biskup Brooklynu Nicholas DiMarzio.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ kar/ mow/