Prawdopodobny ich termin to wrzesień.

Rozwiązanie parlamentu nastąpiło po wewnętrznej debacie w łonie koalicji rządowej złożonej z konserwatywnej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) i centrowej partii Most.

16 czerwca parlament przegłosował wotum nieufności wobec premiera Oreszkovicia (niezależny) i jego rządu. Za wotum nieufności głosowali również posłowie opozycji z socjaldemokratycznej SDP.

Obie partie koalicji - HDZ i Most - nie były w stanie porozumieć się co do zasadniczych reform gospodarczych wymaganych przez UE, której członkiem Chorwacja jest od 2013 roku.

Według mediów do upadku rządu przyczyniło się m.in. ujawnienie działań byłego już pierwszego wicepremiera Tomislava Karamarki sprzecznych z interesami państwa chorwackiego. Politykowi zarzuca się, że jego małżonka współpracowała z lobbystą węgierskiego koncernu paliwowego MOL, podczas gdy Chorwacja jest w sporze prawnym z koncernem.

Wyniki najnowszych sondaży wskazują, że faworytem w przyspieszonych wyborach będą socjaldemokraci. Wchodzili oni w skład rządu do poprzednich wyborów parlamentarnych przeprowadzonych w listopadzie 2015 roku. (PAP)