Franciszek przyjedzie na Jasną Górę 28 lipca. Głównym punktem tej pielgrzymki będzie msza św. na jasnogórskich błoniach z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Udział w niej weźmie kilkaset tys. wiernych.

W związku z tak dużą liczbą spodziewanych pielgrzymów władze miasta opracowały tymczasowy plan zmiany organizacji ruchu na dwa dni – 27 i 28 lipca. Obejmuje on m.in. zamknięcie ulic i zakaz wjazdu do strefy wokół Jasnej Góry, utworzenie parkingów na niektórych ulicach i wprowadzenie tam ruchu jednokierunkowego, a także zmianę rozkładu komunikacji miejskiej.

Jak przypomniało w środę biuro prasowe częstochowskiego magistratu mieszkańcy miasta muszą się liczyć z utrudnieniami, w tym z objazdami m.in. na liniach o numerach: 10, 11, 12, 13, 15, 16, 19, 22, 25, 26, 30, 31, 32 oraz N3.

Chodzi przede wszystkim o ominięcie zamkniętej wówczas dla wszelkiego ruchu kołowego strefy wokół Jasnej Góry otoczonej ulicami: św. Barbary, św. Kazimierza, Pułaskiego, Sobieskiego, Wolności, Kościuszki, Armii Krajowej, Jana Pawła II, Rynek Wieluński, św. Rocha i św. Jadwigi.

Wokół tej strefy poruszać się będzie można ulicami: Jana Pawła II, Kościuszki, Wolności, Sobieskiego, św. Kazimierza/Augustyna, Główna, św. Jadwigi. Tędy też poprowadzą objazdy autobusów. Z uwagi na przewidywany zwiększony ruch kołowy na ulicach Kościuszki i Wolności, gdzie będzie czasowo kursowało kilkanaście linii autobusowych, władze miasta zachęcają zmotoryzowanych mieszkańców, by w miarę możliwości omijali wtedy to miejsce.

Z kolei częściej kursować będą linie o numerach m.in. 11, 12, 16, 17, 22 i 26, a także nocne linie autobusowe N1, N2, N3 i N4. W nocy z 27 na 28 lipca zostanie również uruchomiona dodatkowa linia nocna N5, kursująca wzdłuż trasy tramwajowej linii nr 1. Nocne linie tramwajowe TN i N5 będą obsługiwane autobusami.

Bez zmian, choć częściej kursować będą tramwaje. M.in. linie tramwajowe nr 1, 2 i 3 od estakady przy Alei Pokoju do pętli przy Promenadzie Niemena mają odjeżdżać co 4 minuty.

Magistrat przypomniał też, że odcinek przez al. Wyzwolenia będzie nadal obsługiwany linią autobusową nr 92, a kursowanie linii nr 2 do dworca PKP na Rakowie będzie zawieszone – wszystkie kursy w tym kierunku będą realizowane na trasie linii nr 1 do Kucelina.

Dodatkowe pojazdy oraz większa częstotliwość ich odjazdów przygotowane zostały także z myślą o pielgrzymach. Wierni będą mogli podjechać komunikacją miejską z miejsca parkingowego pod sanktuarium, ponieważ strefy parkingowe dla samochodów osobowych i autokarów zlokalizowane będą średnio ok. 2-3 km od Jasnej Góry.

Pozostałe linie komunikacji miejskiej oraz wszystkie linie podmiejskie nie podlegają zmianom ani objazdom. W czasie wizyty papieża, podobnie jak w całe wakacje, w Częstochowie obowiązywać będzie sobotnio-wakacyjny rozkład komunikacji miejskiej.

Częstochowski Urząd Miasta podkreślił też, że służby porządkowe i policja mogą bez wcześniejszego uprzedzenia wprowadzić zmiany w organizacji ruchu, które z kolei mogą wpłynąć na zmianę podanego obecnie przebiegu tras poszczególnych linii.(PAP)