Suzhou Chunxing Precision Mechanical jest spółką akcyjną notowaną na giełdzie w Shenzhen. Głównymi produktami firmy są komponenty aluminiowe przeznaczone dla firm z sektora telekomunikacyjnego, motoryzacyjnego i medycznego. Specjalizacja Chunxing obejmuje odlewy wysokociśnieniowe, precyzyjną obróbkę mechaniczną, obróbkę plastyczną oraz formowanie wtryskowe. Spółka dostarcza swoje produkty do takich firm jak Samsung, ABB, Philips, Schneider oraz Flex działającej w Tczewie (Pomorskie).

Jak podaje Agencja Rozwoju Pomorza SA w Gdańsku, „nowy zakład ma zoptymalizować obsługę magazynowo-logistyczną dla europejskich klientów oraz dostarczać prototypy w możliwie najkrótszym czasie”. Dyrektor zarządzający Chunxing w Polsce Sebastian Czuryło podał, że obecnie zatrudnionych jest pięciu specjalistów w dziedzinie m.in. obsługi maszyn CNC oraz logistyki i magazynowania. Zapowiedział, że do końca roku planowane jest zwiększanie zatrudnienia.

Firma planuje dalszy rozwój w województwie pomorskim. Założeniem strategicznym firmy jest budowa w najbliższych 3-4 latach w Europie dużego zakładu produkcyjnego. Agencja Rozwoju Pomorza ocenia, że Gdańsk będzie naturalnie jednym z pierwszych miejsc branych pod uwagę. „Udana realizacja pierwszej fazy projektu przemawia na korzyść regionu przy podjęciu ostatecznej decyzji” - ujawnił Steve Sun, odpowiedzialny za koordynację rozwoju Chunxing w Polsce.

O wyborze Gdańska zdecydowało m.in. położenie geograficzne, klimat inwestycyjny i wykwalifikowani pracownicy. „Ze względu na bliskość naszych kluczowych partnerów z Europy Zachodniej, Europa Środkowo-Wschodnia jest niezwykle dogodnym miejscem do realizacji inwestycji. Ponadto port w Gdańsku posiadający bezpośrednie połączenia morskie z Chinami oraz dogodne połączenia drogowe stanowi przewagę konkurencyjną względem innych regionów” – tłumaczył Steve Sun. Podkreślił, że Trójmiasto oferuje również dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Zaznaczył, że bardzo duże znaczenie miała też pomoc udzielona inwestorowi przez Invest in Pomerania.

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk zauważył, że „region przyciąga chiński kapitał, który otwiera swoje zakłady produkcyjne, tworzy miejsca pracy, planuje dalszy rozwój”. W ubiegłym roku chińska spółka CIMC, jeden z wiodących producentów kontenerów na świecie, otworzyła w Gdyni fabrykę naczep do ciężarówek. Zakład zatrudniający ok. 40 osób ma produkować ok. 2 tys. naczep rocznie.

Zdaniem przedstawicieli władz regionu, inwestycje chińskich firm produkcyjnych mogą wskazywać, że Pomorze nie tylko pełni rolę węzła transportowego dla chińskich towarów w Europie, ale stanowi też atrakcyjną lokalizację dla inwestorów z tego kraju.

Anna Rajzer, project manager sektora logistycznego w Invest in Pomerania, powiedziała, że „chińscy inwestorzy, wpisując się w światowe trendy, coraz częściej uruchamiają produkcję bliżej swoich klientów”. Podkreśliła, że obecnie mamy tygodniowo dwa bezpośrednie połączenia oceaniczne pomiędzy Chinami i Gdańskiem. „Jedwabny Szlak w wersji morskiej już funkcjonuje stwarzając fantastyczne warunki rozwoju dla chińskich przedsiębiorstw a Chunxing jest świetnym przykładem na to, że szlaki handlowe przyciągają biznes” - podkreśliła.

Chunxing Group posiada ponad 300 tys. m kw. powierzchni produkcyjnej na całym świecie - w Indiach, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Chinach, zatrudnia ponad 5 tys. pracowników. Invest in Pomerania jest regionalną inicjatywą, która w oparciu o zasadę non-profit pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. (PAP)