statystyki

Czy UE może skorzystać na Brexicie?

autor: Sebastian Stodolak01.07.2016, 07:08; Aktualizacja: 01.07.2016, 07:48
brexit

Efekt domina, kryzys gospodarczy, zamykanie granic oraz deportacja imigrantów – to stałe motywy przewijające się w mrożących krew w żyłach geopolitycznych thrillerach.źródło: PAP
autor zdjęcia: FRANK RUMPENHORST

To, że po Brexicie zapanuje rynkowy i polityczny chaos, nie oznacza, że będzie on trwał wiecznie. Na dodatek Unia Europejska w wyniku decyzji wyspiarzy może złapać drugi oddech. Ostatnie kilka tygodni to okres niezwykłej płodności autorów czarnych scenariuszy dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Licytacja na to, kto stworzy bardziej radykalną wizję przyszłości, dotarła w rejony bliskie fantazjom noblisty Ala Gore’a na temat potencjalnych skutków zmian klimatu. Czyli w rejony absurdu.

 Efekt domina, kryzys gospodarczy, zamykanie granic oraz deportacja imigrantów – to stałe motywy przewijające się w mrożących krew w żyłach geopolitycznych thrillerach.

To fakt, że Brexit w krótkim okresie z całą pewnością spowoduje rynkowy chaos, wywoła niepewność oraz podniesie temperaturę politycznych debat i sporów w Europie, o tyle w długiej perspektywie – na zasadzie zimnego, otrzeźwiającego prysznica – może pomóc Wspólnocie w zweryfikowaniu sposobu działania i odrzuceniu niepraktycznych idei, które blokują jej rozwój.

Razem, a jednak osobno

Pierwszą rzeczą, która powinna działać kojąco na skołatane nerwy euroentuzjastycznej duszy, jest fakt, że Wielka Brytania nigdy nie była tak naprawdę obiema nogami w Unii Europejskiej. A to oznacza, że Brexit będzie miał łagodniejsze konsekwencje niż np. ewentualne wyjście z UE Francji czy nawet Włoch. Wielka Brytania formalnie wstąpiła do struktur europejskich dopiero 16 lat po podpisaniu w 1957 r. traktatu rzymskiego ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą. Na dodatek jej członkostwo we Wspólnocie to dzieje przeciągania liny między unijną centralą a Londynem w każdej wręcz możliwej dziedzinie – i to przeciągania liny, które seryjnie wygrywali Brytyjczycy.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie