"Chciałbym podkreślić, że Europa jest ważnym partnerem Chin. Chiny będą w dalszym ciągu dążyć do rozwijania właściwych relacji z Europą i Wielką Brytanią" - powiedział Li Keqiang, przemawiając w mieście Tiencin (Tianjin) przed przedstawicielami Światowego Forum Ekonomicznego.

"Chcielibyśmy widzieć zjednoczoną, stabilną Unię Europejską oraz stabilną i dobrze prosperującą Wielką Brytanię" - oznajmił Li Keqiang, dodając, że w dobie globalizacji żaden kraj nie może mówić o własnym rozwoju, nie uwzględniając przy tym nastrojów w gospodarce światowej.

Premier Chińskiej Republiki Ludowej wezwał ponadto do podjęcia globalnych wysiłków, aby podołać wyzwaniom, ożywić światową gospodarkę oraz zwiększyć zaufanie inwestorów.

W ostatnich latach relacje chińsko-brytyjskie uległy ociepleniu, o czym świadczy coraz więcej kontaktów gospodarczych między oboma krajami. Prezydent ChRL Xi Jinping oraz mający ustąpić ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii David Cameron mówili w ubiegłym roku o "złotym wieku" we wzajemnych stosunkach.

W czwartkowym referendum za opuszczeniem UE zagłosowało 51,9 proc. Brytyjczyków; 48,1 proc. opowiedziało się za pozostaniem we Wspólnocie.