"Pamiętajmy, aby przed wyruszeniem w trasę skorzystać z informacji drogowej GDDKiA 19 111. Przez 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę w punktach informacji drogowej pracują osoby, które mogą udzielić informacji o sytuacji na drogach krajowych. Możemy też znaleźć informacje na stronie www.gddkia.gov.pl w zakładce serwis dla kierowców" - przypominał rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

O numerze 19 111 warto także pamiętać w sytuacji awarii samochodu. "Podróżujący po zatrzymaniu się na pasie awaryjnym ma możliwość zgłoszenia tego służbom drogowym. Te zaś będą mogły ewentualnie zabezpieczyć pojazd do czasu przyjechania pomocy lub np. podczas wymiany pękniętej opony. Pamiętajmy też, że podróżni powinni bezzwłocznie udać się poza bariery energochłonne na zewnątrz jezdni" - podkreślił Krynicki.

więcej
Wideo

Jakie utrudnienia czekają na kierowców podczas wakacji

"Na czas wakacji remont autostrady A4 ma zostać wstrzymany" - zapowiedział rzecznik. Natomiast prace będą kontynuowane na trasie S3 w związku z realizacją drugiej nitki trasy ekspresowej oraz budową połączenia autostrad A2 i A4 trasą S3. Chodzi m.in. o budowę drugich jezdni obwodnic Gorzowa Wielkopolskiego, Międzyrzeca oraz odcinka od Sulechowa do Legnicy.

Utrudnień spodziewać się także należy na trasie S7 w okolicach Radomia czy na "siódemce" w kierunku północnym, w związku z budową węzłów Żuławy Zachód – Elbląg, Miłomłyn Północ – Olsztynek Zachód, Nidzica Północ – Napierki.

Budowa odcinków ekspresowej "siódemki" między Elblągiem a Gdańskiem potrwa trzy lata. Pierwsze samochody pojadą nową trasą w październiku 2018 r.

Na krajowej S8 prace remontowe będą realizowane między Warszawą a Białymstokiem na odcinkach Wyszków – Ostrów Mazowiecka, Ostrów Mazowiecka – Zambrów, Zambrów – Jeżewo.

Prace podczas wakacji będą także kontynuowane na trasie S5 od Korzeńska do węzła Wrocław Północ oraz od okolic Gniezna do granicy woj. wielkopolskiego.