"Obecnie projekt porozumienia jest w finalnej fazie uzgodnień pomiędzy stroną publiczną a partnerem prywatnym" - przekazała w środę PAP rzeczniczka MIB Elżbieta Kisil.

Dodała, że resort od grudnia zeszłego roku prowadził ze spółką Stalexport Autostrada Małopolska S.A. rozmowy na temat działań możliwych do wdrożenia w okresie ŚDM w celu usprawnienia ruchu pojazdów na odcinku autostrady A4 Katowice – Kraków.

W ich rezultacie - jak poinformowała Kisil - został uzgodniony scenariusz działań, zakładający zawarcie porozumienia pomiędzy Skarbem Państwa, reprezentowanym przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa, a spółką Stalexport Autostrada Małopolska S.A., o współpracy w związku ze ŚDM.

Scenariusz przewiduje "ewentualną możliwość otwierania bramek przez koncesjonariusza w okresach szczególnie wysokiego natężenia ruchu pojazdów".

"Postanowienia porozumienia umożliwiają elastyczne, bieżące reagowanie na sytuację na autostradzie poprzez otwieranie bramek w celu zapewnienia bezpieczeństwa jej użytkowników oraz zachowania płynności ruchu drogowego w okresie, w którym organizacja ŚDM przyczyni się do wzrostu natężenia ruchu" - wskazała Kisil.

Światowe Dni Młodzieży odbywać się bęą od 26 do 31 lipca w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki. Od 27 do 32 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek.(PAP)