Według Waszczykowskiego podczas rozmowy z wysoką przedstawiciel w Warszawie omówiona została kwestia przygotowywanej przez nią strategii globalnej UE - dokumentu, który - jak podkreślił minister spraw zagranicznych - będzie przygotowywany i publikowany za kilka tygodni przez Mogherini.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że dokument ten "opisuje świat, Europę i przedstawia instrumenty, którymi możemy oddziaływać".

Jak zaznaczył, istotne jest również to, że strategia zostanie przedstawiona tuż przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie. "Zakładamy, że przynajmniej na jednej sesji, gdzie będziemy rozmawiać o relacjach NATO z Unią Europejską, będzie jednym z podstawowych dokumentów do debaty" - mówił szef MSZ.

"Mówiliśmy o tym, że relacje NATO-UE się w tej chwili zacieśniają. Żartowaliśmy, iż jeden z zamrożonych konfliktów w Europie przestaje istnieć, zostaje odmrożony, jeśli inne pójdą tym tropem, to Europa polepszy swoją sytuację międzynarodową, sytuację bezpieczeństwa" - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Podczas rozmowy - jak relacjonował minister - poruszona została również kwestia Partnerstwa Wschodniego i relacji z sześcioma krajami uczestniczącymi w tym programie. "Każdy z nich jest na innym etapie współpracy" - zaznaczył.

Kolejnym problemem omówionym podczas rozmowy była kwestia Bliskiego Wschodu i możliwości rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, a także sytuacja w Syrii i Libii.