statystyki

Wybory w USA: Hillary Clinton słabnie. Sanders łatwiej poradzi sobie z Trumpem

autor: Jakub Kapiszewski30.05.2016, 07:11; Aktualizacja: 30.05.2016, 07:44
Hilary Clinton

Jeszcze do niedawna Clinton dysponowała komfortową, 10-punktową przewagą nad nowojorczykiem.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Andrew Harrer

Po raz pierwszy w tych prawyborach Donald Trump zrównał się w sondażach z Hillary Clinton. Wynika z nich zresztą, że w starciu z miliarderem większe szanse ma Bernie Sanders.

Dotychczas prawyborczym wyścigiem w USA rządziła następująca mądrość: jeśli republikańską nominację otrzyma Donald Trump, to prawdopodobnie 8 listopada przegra z Hillary Clinton, która choć nie porywa tłumów, to nie zniechęca do siebie wyborców tak bardzo jak kontrowersyjny miliarder. Jeszcze do niedawna Clinton dysponowała komfortową, 10-punktową przewagą nad nowojorczykiem.

Tymczasem w najnowszych sondażach dwójka kandydatów zrównała się, a niektóre dają nawet Trumpowi nieznaczną przewagę. Jakby tego było mało, wynika z nich również, że w starciu z miliarderem znacznie większe szanse miałby dziś Bernie Sanders. Jeśli słupki utrzymają się na tym poziomie jeszcze przez jakiś czas, demokraci będą mieli twardy orzech do zgryzienia. Tym bardziej że do partyjnej konwencji, na której oficjalnie zatwierdza się kandydata, zostały już tylko dwa miesiące.

Na ostatnie wyniki sondaży wpływają dwa czynniki. Po pierwsze demokratom – tak jak jeszcze do niedawna republikanom – szkodzi fakt, że wciąż nie wyłonili jednego, silnego kandydata, wokół którego skupi się cała partia. Sanders nie zamierza składać broni, tym bardziej że wciąż przyciąga na wiecach tysiące ludzi, a z małych datków w internecie udało mu się zebrać 200 mln dol. A dopóki Sanders jest w grze, Clinton musi walczyć na dwa fronty: na pierwszym starając się zneutralizować senatora z Vermont z myślą o partyjnej nominacji, a na drugim podkopując Trumpa z myślą o 8 listopada.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • sn(2016-05-31 08:50) Zgłoś naruszenie 20

    Clinton mąż lepiej zagrałby na saksofonie,lepsze miałaby efekty z niego żona, niż pouczać Polaków ,zamiast im pomagać-żenujące sprawy wiz dla sojusznika USA- RP!!!. Zraził mocno dużą grupę wyborców USA polskiego pochodzenia . O czym dała wyraz Polonia w USA i słusznie. Czasami mąż może mocno zaszkodzić swoją frywolnością (nie tylko sobie za prezydentury ) ale i żonie teraz !

    Odpowiedz
  • hodowca(2016-05-30 16:11) Zgłoś naruszenie 20

    Trzeba więcej wia.y !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie