Z wyliczeń organizacji wynika, że w atakach zginęło 959 lekarzy, członków personelu medycznego, pacjentów i gości. Ponad 1,5 tys. osób odniosło rany.

WHO podała, że w ponad 60 proc. przypadków były to ataki przeprowadzone z premedytacją, a w 20 proc. przez pomyłkę. Ponad 50 proc. z odnotowanych przypadków dokonały siły rządowe, a jedną trzecią - zbrojne ugrupowania.

"Jesteśmy świadkami alarmującego wzrostu przypadków, pokazujących brak szacunku dla nienaruszalności służby zdrowia, prawa do opieki medycznej i międzynarodowego prawa humanitarnego" - napisano w raporcie.

"Pacjenci są mordowani w szpitalnych łóżkach, personel medyczny jest zastraszany, przetrzymywany lub atakowany, a szpitale są bombardowane" - dodano w dokumencie opracowanym przez WHO.

Według konwencji genewskiej atakowanie szpitali, lekarzy i pacjentów stanowi zbrodnię wojenną. Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła w przeszłości tego typu akty i apelowała do wszystkich stron konfliktów o ochronę jednostek ochrony zdrowia. Jednak agencja Associated Press zwraca uwagę, że niektórzy członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ byli oskarżani w przeszłości o tego typu czyny. (PAP)