W tym samym czasie w Warszawie premier Beata Szydło spotyka się z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem. Celem ich rozmów mają być możliwe rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Poseł PO Mariusz Witczak stwierdził, że oba wtorkowe spotkania "nie wchodzą sobie w kolizję". "Jedno i drugie spotkanie - jak rozumiem - ma prowadzić do tego samego efektu, tzn. Polska musi być krajem praworządnym" - powiedział Witczak podczas briefingu w Sejmie.

Szef PO Grzegorz Schetyna powiedział dziennikarzom przed spotkaniem, że partie opozycyjne chcą porozmawiać o tym, co mogą wspólnie zaproponować. "Nie przesądzam skutków tego spotkania, ale wiemy, że będzie obserwator z PiS, zobaczymy" - dodał.

Powtórzył, że Platforma oczekuje od prezydenta Andrzeja Dudy zaprzysiężenia trzech sędziów wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu, a od rządu - publikacji tych orzeczeń TK, które do tej pory nie ukazały się w Dzienniku Ustaw. "To jest podstawa do tego, żeby znaleźć przestrzeń do rozmowy na temat rozwiązania tego konfliktu. O całej reszcie, o następnych krokach, będziemy mówić na spotkaniu o 14" - zaznaczył Schetyna.

We wtorek przed południem szef Platformy spotkał się z b. prezesem TK Jerzym Stępniem i konstytucjonalistą, prof. Markiem Chmajem.

Na spotkanie do Sejmu przybyli, oprócz Schetyny, przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz b. minister sprawiedliwości Borys Budka; z Nowoczesnej - szef partii Ryszard Petru oraz posłanki: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Joanna Schmidt oraz Katarzyna Lubnauer. PSL reprezentują: prezes Władysław Kosiniak-Kamysz, Marek Sawicki i Piotr Zgorzelski.

PiS przysłało obserwatora - posła Macieja Małeckiego. Przedstawicielami klubu Kukiz'15 są: wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka oraz posłowie: Tomasz Rzymkowski i Grzegorz Długi.

Początkowo spotkanie ws. TK organizowane przez opozycję miało się odbyć w ubiegłą środę. Przełożono je jednak na wtorek ze względu na zapowiedź Komisji Europejskiej dotyczącą przyjęcia do poniedziałku opinii na temat stanu praworządności w Polsce.

KE nie przyjęła jak dotąd opinii. Przedstawiciele KE informowali w poniedziałek, że trwają "konstruktywne rozmowy" z polskimi władzami o rozwiązaniach kryzysu wokół TK.

Wiceszef MSZ Konrad Szymański odnosząc się do konsultacji z KE stwierdził we wtorek rano, iż wydaje się, że jesteśmy blisko porozumienia w znalezieniu rozwiązań dotyczących Trybunału wychodzących naprzeciw oczekiwaniom ustrojowym i prawnym większości parlamentarnej, rządu i spełniających kryteria rządów prawa.(PAP)