"Nagrodą Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta uhonorujemy tych, którzy swoją postawą, pracą i osiągnięciami rozwijają Polskę i promują polską przedsiębiorczość" - powiedział w poniedziałek na uroczystej gali prezes PRB. "Wierzę, że wyróżniając ich dzisiaj, zarazimy Polki i Polaków do odważnych działań i wiary we własne siły oraz możliwości" - dodał Szwajcowski.

Przypomniał, że misją PRB jest promowanie idei przedsiębiorczości i etosu przedsiębiorcy. "Głęboko wierzę, że sprawne państwo to państwo z silną gospodarką. Silna gospodarka to silne i sprawne przedsiębiorstwa, a te są możliwe tylko dzięki przedsiębiorcom" - podkreślał szef PRB.

Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta, które wręczono podczas uroczystej gali w Warszawie, są przyznawane w trzech kategoriach: sukces, wizja i innowacja oraz działalność społeczna.

W kategorii "Sukces" nagrodzono prezesa i twórcę grupy CCC, największej obuwniczej spółki detalicznej w Europie Środkowej i największego producenta obuwia w Europie, Dariusza Miłka. Grupa CCC na koniec 2015 r. posiadała 773 salony w 16 krajach (m.in. na Węgrzech, w Niemczech, w Chorwacji, w Turcji i w Bułgarii). Spółka CCC SA w Polsce zatrudnia 6 tys. pracowników, zaś w całej Grupie Kapitałowej ponad 10 tys. CCC sprzedaje rocznie ponad 28 mln par obuwia.

W kategorii "Wizja i Innowacja" nagrodę odebrał Tomasz Kułakowski, pomysłodawca i prezes firmy CodiLime. CodiLime zapewnia profesjonalne doradztwo IT i inżynierii oprogramowania usług dla klientów na całym świecie. Firma została założona przez grupę programistów i matematyków Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie zatrudnia ponad 150 osób w Polsce i w Stanach Zjednoczonych.

W kategorii "Działalność Społeczna” kapituła nagrodziła pomysłodawczynię i prezes Fundacji BABA, dr Anitę Kucharską-Dziedzic.

Fundacja BABA wspiera kobiety na wszystkich polach ich działalności i aktywności, a także czynnie przeciwdziała ich dyskryminacji oraz przemocy domowej i seksualnej. Fundacja wydaje bezpłatne informatory prawne i medyczne; organizuje wykłady, szkolenia i warsztaty, grupy wsparcia i grupy samopomocowe; także bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną, pomaga finansowo ofiarom przestępstw i przemocy, zapobiegając ich wtórnej wiktymizacji.

Zwycięzcy konkursu otrzymali statuetki. W kategorii "Działalność Społeczna” dodatkową nagrodą było 100 tys. zł.

Podobnie jak w zeszłym roku kapituła konkursu zdecydowała o przyznaniu nagrody specjalnej. Otrzymał ją pośmiertnie Andrzej Czernecki oraz jego Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego, która wspiera edukację dzieci i młodzieży z ubogich rodzin wiejskich. Czernecki przeznaczył na fundację połowę swojego majątku szacowanego na kilkaset milionów złotych. Głównym celem fundacji jest wyrównywanie szans poprzez wspieranie uzdolnionej młodzieży z małych miast i wsi. Co roku EFC finansuje 80 nowych 3-letnich stypendiów absolwentom gimnazjów umożliwiając im naukę w najlepszych liceach w Polsce.

Laureaci Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta wybierani są przez kapitułę, w skład której wchodzą przedstawiciele środowisk gospodarczych, społecznych, artystycznych oraz mediów m.in. prof. Leszek Balcerowicz, prof. Michał Kleiber i Mariusz Walter.

Polska Rada Biznesu została założona w 1992 r. Jest organizacją skupiającą właścicieli i prezesów największych firm polskich i działających w Polsce. Jan Wejchert był współzałożycielem firmy ITI, a później telewizji TVN. Zmarł w 2009 r. (PAP)