statystyki

Pawelczyk: Lot na Marsa zobaczymy za życia

autor: Agata Kasprolewicz09.05.2016, 07:33; Aktualizacja: 09.05.2016, 07:49
JAMES PAWELCZYK

JAMES PAWELCZYK - AMERYKAŃSKI ASTRONAUTA POLSKIEGO POCHODZENIA FOT. IWONA BURDZANOWSKAźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: IWONA BURDZANOWSKA

Profesor James Pawelczyk był pierwszym Amerykaninem z polskimi korzeniami, który poleciał w kosmos. Był rok 1998, a Pawelczyk prowadził eksperymenty dotyczące zmian w rozwoju układu nerwowego, równowagi, regulacji snu i ruchu.

Czy jako chłopiec marzył pan, że zostanie człowiekiem, który poleci w kosmos?

Odkąd sięgam pamięcią, zawsze marzyłem, by zostać astronautą. Zresztą dorastałem w czasie, kiedy każde amerykańskie dziecko marzyło, by polecieć w kosmos.

Wziął pan także ze sobą polską flagę. Dlaczego?

Dziadkowie ze strony mamy i taty byli Polakami. Kiedy byłem mały, poprosiłem babcię, żeby nauczyła mnie mówić po polsku. Nie zgodziła się. Zapytałem ją czemu, a ona na to krótko i kategorycznie, że teraz jesteśmy Amerykanami. Takie były czasy i wiele osób z jej pokolenia, dla których Ameryka była ziemią obiecaną, myślało podobnie. W domu mówiliśmy tylko po angielsku, ale polskość zawsze była obecna. Na Boże Narodzenie łamaliśmy się opłatkiem. Przed wylotem w kosmos cała nasza załoga musiała przejść kilkudniową kwarantannę. Tak się złożyło, że była Wielkanoc. Ugotowałem dla wszystkich żurek. Biała kiełbasa jechała specjalnie do Houston z mojego rodzinnego Buffalo.

Jaka była pana pierwsza myśl, kiedy pan się dowiedział, że leci w kosmos?

Pozwoli pani, że opowiem, jak zareagowała moja mama. Miała wtedy 70 lat i mnóstwo czasu spędzała, grając w brydża ze znajomymi. Podczas rozgrywek przechwalali się swoimi dziećmi, co mamę nieco irytowało. Kiedy dowiedziałem się, że lecę w kosmos, zażartowałem, że tym razem naprawdę będzie miała się czym pochwalić. Ona jednak nie powiedziała swoim brydżowym znajomym, że jej syn został kosmonautą. „Jestem z ciebie zbyt dumna, żeby się tym chwalić” – zwierzyła mi się. To była najpiękniejsza reakcja na wiadomość, że lecę w kosmos.

A strach?


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie