Lorenc został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie, za chrześcijańskie świadectwo humanizmu i wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej".

Lorenc urodził się 5 października 1955 roku w Warszawie. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej, napisał muzykę do ponad 175 filmów, m.in. "Psów" Władysława Pasikowskiego, "Bandyty" Macieja Dejczera, "Czterech nocy z Anną" Jerzego Skolimowskiego i "Różyczki" Jana Kidawy-Błońskiego. Skomponował także muzykę do filmu fabularnego "Smoleńsk" w reż. Antoniego Krauze.

Lorenc pisze muzykę także do seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz spektakli teatralnych. Współpracował z reżyserami z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i USA. Nagrywał z najlepszymi polskimi orkiestrami: Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Warszawską Operą Kameralną. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, Czeskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej.

W latach 1975-1978 nagrywał piosenki do audycji "Zgryz" Macieja Zembatego, nadawanej w Programie 3. Polskiego Radia. Od 1979 r. do 1981 r. występował razem z Jackiem Kleyffem i Michałem Tarkowskim w "Teatrze Paranoicznym".

Za muzykę do filmu "300 mil do nieba" (1989 r.) otrzymał nominację do Felixa - nagrody Europejskiej Akademii Filmowej oraz Nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego przyznawaną przez premiera.

W 1996 roku przez pół roku pracował w Los Angeles z reżyserem Bobem Rafelsonem. Muzyka do filmu "Krew i wino" została zgłoszona do Oscara.

W 2010 r. zaangażował się w tworzenie widowiska "2 x Strajk", przygotowanego z okazji 30. rocznicy wydarzeń Sierpnia 1980. Skomponował także muzykę do filmu dokumentalnego "Nie byliśmy bohaterami. Strajk oczami kobiet" oraz widowiska muzycznego "21".

Pod koniec 2010 roku zakończył komponowanie i nagrywanie muzyki do filmu Antoniego Krauzego "Czarny Czwartek", opowiadającego o genezie protestów grudniowych w Gdyni w 1970 roku.

W 2010 r. opracowywał muzykę do filmu dokumentalnego "Jan Paweł II. Szukałem Was…". Z kolei z okazji beatyfikacji Jana Pawła II Lorenc napisał mszę muzyczną "Missa Magna Beatificationis". W rozmowie z PAP podkreślał wówczas, że napisanie mszy muzycznej było dla niego artystycznym wyzwaniem.

"Do tej pory nie mogę uwierzyć w to, co się stało. Jestem kompozytorem muzyki filmowej, a tutaj moja muzyka ma zaistnieć samodzielnie i musi podczas koncertu obronić się sama. W kinie muzyka pełni rolę wyłącznie ilustracyjną, służebną, widz nie powinien w nią się zasłuchać, bo straci na tym narracja filmu" - tłumaczył.

W październiku 2011 r. Lorenc został laureatem nagrody Totus, przyznanej przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej. Nagrodę przyznano za "tworzenie wybitnej muzyki filmowej, a także w szczególny sposób za dzieło +Missa Magna Beatificationis+".

Kilka miesięcy wcześniej, w marcu 2011 r. Lorenc znalazł się w gronie laureatów Tulipanów - nagród przyznawanych przez Fundację Obchodów Narodowego Dnia Życia. Został nagrodzony "za całokształt twórczości ze szczególnym podkreśleniem niezwykłej roli, jaką jego muzyka filmowa odegrała w dniach po 10 kwietnia ubiegłego roku".

Lorenc jest autorem dwóch książek dla dzieci: "Opowieści czerwcowych" napisanych w 1977 r. oraz "Baśni pani Justyny" wydanych w 1992 r.(PAP)