statystyki

Smartfon potwierdzi twoją tożsamość w e-urzędzie

autor: Sylwia Czubkowska18.04.2016, 07:31; Aktualizacja: 18.04.2016, 08:00
Smartfon potwierdzi twoją tożsamość w e-urzędzie

Smartfon potwierdzi twoją tożsamość w e-urzędzieźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Minister cyfryzacji ma pomysł, jak zwiększyć zainteresowanie obywateli e-usługami. Chce, by można było z nich korzystać za pośrednictwem operatorów telekomunikacyjnych, Sukces we współpracy z bankami przy wprowadzaniu programu 500+ zachęcił resort cyfryzacji do wypróbowania podobnego modelu.

Tym razem na spółkę z rynkiem telekomunikacyjnym. Plan jest taki, by platformę ePUAP połączyć z internetowymi serwisami abonenckimi telekomów, tak by za ich pośrednictwem klient operatora komórkowego mógł zalogować się do e-usług. A tym samym zostanie skrócona tradycyjna ścieżka – dziś, by założyć konto na ePUAP, trzeba najpierw udać się do urzędu i potwierdzić swoją tożsamość.

– Gdy operatorzy zobaczyli, jak świetnie nam się współpracuje z bankami przy 500+, odezwali się do ministerstwa. Okazało się, że dysponują zestandaryzowaną usługą, która umożliwia ich klientom zdalne uwierzytelnienie się. Wystarczą do tego smartfon i specjalne rozwiązania szyfrujące dane, jakie mają po swojej stronie telekomy – opowiada nam minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Czyli, podobnie jak w kontaktach z bankami, użytkownikowi, który podpisując umowę z telekomem, zidentyfikował się dowodem osobistym, wystarczy potwierdzanie działań za pomocą kodu wysyłanego SMS-em. – To mechanizm, który sprawdza się w kontaktach cywilnoprawnych, więc dlaczego by nie wypróbować go także w tych z administracją? W wielu krajach takie rozwiązania są już wdrażane. Stąd pojawił się więc pomysł, by wypróbować go i u nas w stosunku do ePUAP – dodaje Streżyńska.

Pomysł ma jasne uzasadnienie. Z usług sieci komórkowych, jak wynika z ostatnich analiz Urzędu Komunikacji Elektronicznej, korzysta już 92 proc. Polaków, czyli jest to usługa jeszcze popularniejsza niż bankowość elektroniczna (z niej obecnie korzysta niemalże 15 mln Polaków). Dla porównania w ePUAP, który funkcjonuje już od blisko siedmiu lat, konta nazywane profilami zaufanymi ma zaledwie 580 tys. osób (rok temu było ich niecałe 350 tys.), i do tego nie wiadomo, jak wiele z nich jest faktycznie aktywnych.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie