statystyki

Smartfon potwierdzi twoją tożsamość w e-urzędzie

autor: Sylwia Czubkowska18.04.2016, 07:31; Aktualizacja: 18.04.2016, 08:00
Smartfon potwierdzi twoją tożsamość w e-urzędzie

Smartfon potwierdzi twoją tożsamość w e-urzędzieźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Minister cyfryzacji ma pomysł, jak zwiększyć zainteresowanie obywateli e-usługami. Chce, by można było z nich korzystać za pośrednictwem operatorów telekomunikacyjnych, Sukces we współpracy z bankami przy wprowadzaniu programu 500+ zachęcił resort cyfryzacji do wypróbowania podobnego modelu.

Tym razem na spółkę z rynkiem telekomunikacyjnym. Plan jest taki, by platformę ePUAP połączyć z internetowymi serwisami abonenckimi telekomów, tak by za ich pośrednictwem klient operatora komórkowego mógł zalogować się do e-usług. A tym samym zostanie skrócona tradycyjna ścieżka – dziś, by założyć konto na ePUAP, trzeba najpierw udać się do urzędu i potwierdzić swoją tożsamość.

– Gdy operatorzy zobaczyli, jak świetnie nam się współpracuje z bankami przy 500+, odezwali się do ministerstwa. Okazało się, że dysponują zestandaryzowaną usługą, która umożliwia ich klientom zdalne uwierzytelnienie się. Wystarczą do tego smartfon i specjalne rozwiązania szyfrujące dane, jakie mają po swojej stronie telekomy – opowiada nam minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Czyli, podobnie jak w kontaktach z bankami, użytkownikowi, który podpisując umowę z telekomem, zidentyfikował się dowodem osobistym, wystarczy potwierdzanie działań za pomocą kodu wysyłanego SMS-em. – To mechanizm, który sprawdza się w kontaktach cywilnoprawnych, więc dlaczego by nie wypróbować go także w tych z administracją? W wielu krajach takie rozwiązania są już wdrażane. Stąd pojawił się więc pomysł, by wypróbować go i u nas w stosunku do ePUAP – dodaje Streżyńska.

Pomysł ma jasne uzasadnienie. Z usług sieci komórkowych, jak wynika z ostatnich analiz Urzędu Komunikacji Elektronicznej, korzysta już 92 proc. Polaków, czyli jest to usługa jeszcze popularniejsza niż bankowość elektroniczna (z niej obecnie korzysta niemalże 15 mln Polaków). Dla porównania w ePUAP, który funkcjonuje już od blisko siedmiu lat, konta nazywane profilami zaufanymi ma zaledwie 580 tys. osób (rok temu było ich niecałe 350 tys.), i do tego nie wiadomo, jak wiele z nich jest faktycznie aktywnych.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie