statystyki

Eurosceptyczni następcy Camerona. Konserwatyści popierają Brexit

autor: Bartłomiej Niedziński11.04.2016, 07:31; Aktualizacja: 11.04.2016, 08:07
Brexit

Im bliżej referendum, tym bardziej eurosceptyczni stają się członkowie Partii Konserwatywnej.źródło: ShutterStock

Partia Konserwatywna dała swoim członkom wolną rękę w sprawie unijnego referendum. I już widać, po której stronie będą się angażować – 71 proc. z nich jako przyszłego lidera wskazuje polityków popierających Brexit.

Im bliżej referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii lub pozostania w niej, tym bardziej eurosceptyczni stają się członkowie rządzącej Partii Konserwatywnej. Po raz pierwszy na czele listy preferowanych przez nich następców Davida Camerona znaleźli się aż trzej zwolennicy Brexitu.

Brytyjski premier jeszcze przed zeszłorocznymi wyborami do Izby Gmin zapowiedział, że nie zamierza pozostawać przy Downing Street na długie lata i chce ustąpić przed końcem drugiej kadencji, czyli przed majem 2020 r. Najbardziej sensowne jest, by zmiana władzy nastąpiła w 2019 r., tak by nowy lider zbyt wcześnie się wyborcom nie opatrzył. Od momentu objęcia władzy przez Camerona w 2010 r. było w zasadzie jasne, że niezależnie od tego, kiedy odejdzie on z funkcji lidera, jego następcą zostanie minister finansów George Osborne. Obaj świetnie się rozumieją, obaj wyprowadzali kraj z kryzysu finansowego, który pozostawili po sobie laburzyści. Inne nazwiska rzadko w tym kontekście wymieniano. Osborne zresztą przez ostatnie miesiące 2015 r. wyraźnie prowadził w comiesięcznych sondażach wśród członków partii.

Ale na początku roku zaczął tracić pole, do czego przyczyniły się zarówno prowadzone przez Camerona negocjacje z Brukselą w sprawie nowych warunków członkostwa w UE (których wynik został mało entuzjastycznie przyjęty), jak i wycofanie się przez Osborne’a z niektórych zapowiedzi złagodzenia oszczędności budżetowych. W marcowym sondażu konserwatystów na czele znalazł się Boris Johnson, popularny burmistrz Londynu, który wówczas poparł wystąpienie z UE i który nie kryje, że jego ambicją jest fotel premiera. Z kolei w nowym badaniu prowadzi minister sprawiedliwości Michael Gove.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie