Jak mógł wyglądać chrzest Mieszka I, gdzie mógł się odbyć czy jakie były jego skutki - na takie pytania stara się odpowiedzieć wystawa przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Pierwszy raz zostanie pokazana 19 kwietnia w Białymstoku.

W tym roku przypada 1050. rocznica chrztu Mieszka I.

Wystawa "Chrzest 966: U źródeł Polski" swoją premierę będzie miała w Białymstoku. Jak powiedział dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, dr Michał Bogacki, zależało mu, aby wystawa była pokazana poza Wielkopolską, gdzie w związku z rocznicą chrztu, odbywa się bardzo wiele wydarzeń, a dotarła do miejscowości, gdzie aż tylu ich nie ma.

Stąd pomysł, by pokazać ją w Białymstoku, a następnie w kilku miejscowościach w regionie. Dopiero później ekspozycja trafi do innych części kraju. Ma być też pokazywana za granicą.

"Ta wystawa nie jest wystawą zabytków, a wystawą pytań, wystawą myśli, wystawą poświęconą wszystkiemu, co mogłoby zainteresować osoby, które chcą dowiedzieć się o chrzcie Polski" - powiedział Bogacki. Idea była jedna - jak dodał - by postarać się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące okoliczności przyjęcia chrztu przez Mieszka I.

Wystawę przygotowali muzealnicy wspólnie z licealistami. To młodzi ludzie są autorami większości pytań, na które starają się odpowiedzieć specjaliści. Chcieli oni wiedzieć m.in. jak mógł wyglądać chrzest Mieszka I, gdzie się mógł odbyć, dlaczego akurat w Wielkopolsce, czy Mieszko I był dobrym chrześcijaninem, w co wierzyli Słowianie.

Wystawa składa się z dwóch części - plansz graficznych oraz aplikacji do pobrania na urządzenia mobilne, która jest jednocześnie przewodnikiem po wystawie. Dzięki niej wystawę zwiedzać mogą osoby o różnych dysfunkcjach. Elementem aplikacji jest również animacja ukazująca, jak mogła wyglądać świątynia pogańska na Górze Lecha w Gnieźnie na krótko przed przyjęciem chrztu.

Projekt dofinansowano w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Chrzest 966. (PAP)