Amerykańskie władze zwolniły kilku irańskich więźniów. Poinformował o tym Reuter, powołując się na ich prawników.

Agencja podaje cztery nazwiska dziś uwolnionych. To Bahram Mechanic, Khosrow Afghahi, Arash Ghahreman i Ali Saboonchi. Byli oni skazywani lub oskarżani o złamanie embarga wobec Iranu. W sumie uzgodniono ułaskawienie albo wycofanie zarzutów wobec siedmiu osób. Sześciu z nich ma podwójne, irańsko-amerykańskie obywatelstwo.

Wcześniej informowano o zwolnieniu przez Iran czterech amerykańskich więźniów. To reporter "Washington Post" Jason Rezaian, pastor Saeed Abidini oraz były żołnierz piechoty morskiej USA Hamir Hekmati. Czwartym z uwolnionych ma być Nosratollah Chosravi.

Trzech z nich przyleciało do Szwajcarii skąd zapewne udadzą się do Stanów Zjednoczonych. Na pokładzie samolotu nie było Nosratollaha Chosravi'ego, który albo zdecydował się pozostać w Iranie albo przyleci późniejszym rejsem. Wszyscy uwolnieni mają podwójne obywatelstwo - irańskie i amerykańskie. Wcześniej zwolniono też amerykańskiego studenta Matthew Trevithicka.

Wczoraj wieczorem Unia Europejska i Stany Zjednoczone zniosły sankcje nałożone na to państwo - po tym, jak eksperci potwierdzili, że rząd w Teheranie zaczął ograniczać swój program atomowy.