statystyki

Czy samorządowcy zmienią klubowe barwy w sejmikach

autor: Monika Górecka-Czuryłło18.11.2015, 12:08; Aktualizacja: 18.11.2015, 14:30
wybory, głosowanie

Samorządowcy z sejmików przyznają też, że są próby wyciągnięcia pojedynczych radnych z PO i PSL i przeciągnięcia ich na stronę PiS.źródło: ShutterStock

Koalicja PO i PSL w terenie oficjalnie jest nie do ruszenia. Potwierdzają to ostatnie wybory uzupełniające w regionach. Jednak nieoficjalne rozmowy trwają.

Oficjalnie nic nie wiadomo na temat tego, czy szykują się zmiany w sejmikowych koalicjach. Jak powiedział nam nieoficjalnie jeden z posłów PO, informacje o ewentualnych przyszłych zmianach w sejmikach jednak się pojawiają. Z kolei według posła Marcina Święcickiego, byłego prezydenta Warszawy, takich twardych danych nie ma. Poseł nie ukrywa jednak, że i do niego takie pogłoski docierają. Dodaje, że ważny jest głos przede wszystkim szefów PSL. Na razie jednak o zmianach w sejmikach zrobiło się jakby ciszej.

Nie ma marszałka, nie ma zmian

– Przecież w nowym Sejmie nie dostaliśmy stanowiska wicemarszałka. Mówiąc kolokwialnie, jesteśmy wkurzeni. Dlaczego więc mielibyśmy wchodzić w koalicję z PiS – mówi Stanisław Żelichowski, przez osiem kadencji poseł PSL (w tegorocznych wyborach nie dostał się do parlamentu). – A pomysł skrócenia kadencji sejmików, o którym słychać ze strony posłów PiS, zdestabilizuje państwo. Rozumiem partykularne interesy, ale chyba najważniejsze jest państwo – mówi wieloletni poseł.

– Nie ma takiego pomysłu, by zmieniać koalicje w sejmikach – potwierdza nowy prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. – Koalicja w terenie jest trwała – zapewnia.

Na dzisiaj ważne są struktury odgórne. I tego, co one zalecają, trzymają się lokalni działacze. Trwają więc w koalicji, która funkcjonowała już w poprzednim rozdaniu Sejmu.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie