Kleiber: ONZ-etowski program nierealny, ale dobrze, że jest

autor: Michał Kleiber09.11.2015, 07:40; Aktualizacja: 09.11.2015, 08:18
ONZ

Ogłoszony program wywołał wiele pochwał za swą wszechstronność i ambicje, ale także falę ostrej krytyki w istocie za to samo, czyli rozdrobnienie celów szczegółowych i ich nierealnośćźródło: ShutterStock

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło na ostatnim posiedzeniu agendę globalnych działań na rzecz trwałego rozwoju, a w jej ramach zestaw konkretnych celów mających przez najbliższe 15 lat definiować priorytety w tym zakresie. Ogłoszony program wywołał wiele pochwał za swą wszechstronność i ambicje, ale także falę ostrej krytyki w istocie za to samo, czyli rozdrobnienie celów szczegółowych i ich nierealność. Wydaje się, paradoksalnie, że obie strony mają rację – cele z pewnością nie zostaną w pełni wypełnione, ale ich wskazanie uświadamia nam dobitnie istotę dzisiejszych globalnych zagrożeń, pobudzając wszystkich do refleksji i działania.

Lista rekomendacji (ang. Sustainable Development Goals, SDG) jest długa i zawiera 17 celów podzielonych na 169 bardziej szczegółowych zadań. Formalnie rzecz biorąc, zestaw ten zastępuje znacznie krótszą listę celów milenijnych (ang. Millennium Development Goals, MDG) przyjętych w roku 2000 i skoncentrowanych na rozwojowej oraz humanitarnej pomocy dla krajów Trzeciego Świata. Były wśród nich walka z biedą i głodem, zapewnienie powszechności podstawowej edukacji, promocja równości płci, redukcja śmiertelności niemowląt i poprawa zdrowia matek, zwalczanie HIV/AIDS, malarii i innych chorób zakaźnych, troska o środowisko, apel o rozwijanie międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

 • ..jak jedenaste przykazanie Dekalogu Mojzesza...(2015-11-09 08:28) Zgłoś naruszenie 00

  Glowne cele Zrownowazonego Rozwoju rozumiem jako dazenie do utrzymania rownowagi miedzy demografia, ekonomia i srodowiskiem przyrodniczym.

  Wiadomo, ze one nigdy nie zostana osiagniete, ale nalezy je traktowac jak jedenaste przykazanie Dekalogu Mojzesza, do ktorego nalezy dazyc i wciaz przyblizac sie.

  Odpowiedz
 • Stwórz problem i go rozwiąż.(2015-11-09 09:11) Zgłoś naruszenie 00

  Agenda ONZ 2030 i jej 17 przykazań to nic innego jak Marks i jego utopia. Jest to śmiech na sali, gdzie 1% elit świata posiada już połowę wszystkich dóbr i bogactw naszego globu.

  Ci zawzięci kapitaliści stają się "komunistami" ?
  Oczywiście nie - jest to realizacja globalnego zarządzania światem tych elit w niedalekiej przyszłości w sposób juz jawny i akceptowany przez większość mas (fortel i cel - tworzenie problemu "ocieplenie klimatu" i jego rozwiązywanie). I temu głownie ma służyć ten "mojżeszowy kalendarz obłudy". Kto tego nie dostrzega, niestety ma problem medialny (za dużo ogląda mediów będących pod egida w/w elit).

  Cele Zrównoważonego Rozwoju

  Cel 1: Wyeliminować ubóstwo we wszystkich jego formach na całym świecie.

  Cel 2: Wyeliminować głód, osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe i zapewnić lepsze odżywianie, promować zrównoważone rolnictwo.

  Cel 3: Zapewnić życie w zdrowiu oraz promować dobrobyt dla wszystkich ludzi w każdym wieku.

  Cel 4: Zapewnić inkluzywną i jakościowo dobrą edukację oraz stworzyć wszystkim ludziom możliwość uczenia się przez całe życie.

  Cel 5: Osiągnąć równość płci i wzmocnić pozycję kobiet i dziewcząt.

  Cel 6: Zapewnić dostępność wody dla wszystkich ludzi oraz zrównoważone zarządzanie wodą i infrastrukturą sanitarną.

  Cel 7: Zapewnić wszystkim dostęp do stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii po przystępnej cenie.

  Cel 8: Promować trwały, inkluzywny i zrównoważony wzrost gospodarczy, pełne i produktywne zatrudnienie oraz godną pracę dla wszystkich ludzi.

  Cel 9: Budować infrastrukturę odporną na skutki katastrof, promować inkluzywną i zrównoważoną industrializację oraz wspierać innowacje.

  Cel 10: Zmniejszyć nierówności w obrębie państwa i między państwami.

  Cel 11: Zrobić wszystko, by miasta i ludzkie osiedla były inkluzywne, bezpieczne, odporne na skutki katastrof i zrównoważone.

  Cel 12: Zapewnić zrównoważoną konsumpcję i zrównoważone wzorce produkcyjne.

  Cel 13: Podjąć pilne działania zwalczające zmiany klimatyczne i ich skutki.

  Cel 14: Chronić oceany i morza oraz wykorzystywać ich zasoby w zrównoważonych sposób.

  Cel 15: Chronić, przywrócić i promować zrównoważone wykorzystywania ekosystemów lądowych, gospodarować lasami w sposób zrównoważony, zwalczać pustynnienie, zatrzymać i odwrócić proces degradacji gleby, powstrzymać straty w bioróżnorodności.

  Cel 16: Promować istnienie pokojowych i inkluzywnych społeczeństw, co umożliwi zrównoważony rozwój; zapewnić wszystkim ludziom dostęp do wymiaru sprawiedliwości; budować efektywne, odpowiedzialne i inkluzywne instytucje na wszystkich szczeblach.

  Cel 17: Wzmocnić mechanizmy powstawania globalnych partnerstw oraz ożywić już istniejące partnerstwa.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie