Finansowanie i działanie władz - to zdaniem przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji najważniejsze problemy mediów publicznych.

Jan Dworak powiedział w Jedynce, że najlepszym sposobem finansowania mediów publicznych jest pobieranie opłat od obywateli z wykorzystaniem rejestrów PIT i KRUS. Nad takim rozwiązaniem Krajowa Rada pracuje od trzech lat. Mówiąc o zarządzaniu mediami publicznymi, Dworak wyraził opinię, że najlepiej byłoby, gdyby ich zarządy były jednoosobowe. Dodał, że zmiany na scenie politycznej, jakie następują po wyborach, nie powinny mieć wpływu na władze mediów publicznych.

Przewodniczący Krajowej Rady krytycznie ocenił pomysł Prawa i Sprawiedliwości, aby władze mediów powoływał minister kultury. Nie zgodził się też z opinią, że media publiczne to spółki, które mają tylko zarabiać pieniądze. Podkreślił przy tym, że publiczne radio i telewizja nie powinny utrzymywać się z reklam. Dworak przyznał, że nowa ustawa medialna może skrócić kadencje władz mediów. Byłoby jednak, jego zdaniem, niedobrze, gdyby służyło to tylko zmianom personalnym, gdyż istnieje pewna logika działania instytucji publicznych i państwa prawa.

Jan Dworak powiedział, że w przyszłym roku wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego wyniosą około 750 milionów złotych, czyli tyle, co w w tym roku. Wcześniejsza prognoza Rady na rok 2016 zakładała kwotę 661 milionów. Przewodniczący Krajowej Rady nie zgodził się z opinią, że instytucja ta zajmuje się tylko mediami publicznymi. Przypomniał, że Rada czuwa nad standardami w mediach, jeżeli chodzi na przykład o ochronę dzieci czy dostępność mediów dla niepełnosprawnych.