statystyki

Cieślik: Wątpliwości wobec wątpliwości

autor: Jerzy Cieślik30.10.2015, 06:57; Aktualizacja: 30.10.2015, 07:35
Jerzy Cieślik, ot. Wojtek Górski

W dyskusji na temat nieszczelności polskiego systemu podatkowego zwraca się też uwagę na znacznie większe możliwości unikania płacenia podatków przez firmy kontrolowane przez kapitał zagranicznyźródło: DGP

W kampanii wyborczej partie prześcigały się w obietnicach rodzących finansowe skutki dla budżetu. I dość mgliście wskazywały źródła pokrycia wydatków. Ale często podkreślały, że najważniejszym źródłem dodatkowych pieniędzy w państwowej kasie będzie poprawa ściągalności podatków.

Jaką rolę w realizacji tego zadania odegra uchwalona w sierpniu przez Sejm nowelizacja ordynacji podatkowej o rozstrzyganiu wątpliwości na korzyść podatników? Jaka będzie rzeczywistość podatkowa po wejściu w życie przepisów 1 stycznia 2016 r.? Co naprawdę znaczy sformułowanie, że „niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika”?

Imieniny i Hawaje

Pytania te mają bardzo konkretny wymiar, bo dotyczą milionów podatników, w szczególności przedsiębiorców. Dla ilustracji rodzących się wątpliwości posłużę się dwoma hipotetycznymi przykładami.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Ty, szprynger,(2015-10-30 11:08) Zgłoś naruszenie 00

    złóż wniosek do fuhrera o inną fuchę, bo tu nie ogarniasz i wrzoduff żołontka* dostałeś. K'wa, zmartwiony się znalazł i w dyrdy leci poinformować o tym gupich* polskich wyborców.

    Jeśli któremuś dojczowi wydaje się, że robię błędy ortograficzne, to niech wy'li ten swój buch na stos.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie