statystyki

Całe Podlasie głosuje na PiS. Tylko Hajnówka na PO i SLD

autor: Dorota Kalinowska23.10.2015, 09:39; Aktualizacja: 23.10.2015, 10:07
Hajnówka

Hajnówkaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Hajnówka to polityczna twierdza, która zachowuje się zupełnie tak, jakby nie leżała na Podlasiu. Dlaczego w swoich wyborach tak bardzo różni się od reszty „Dzikiego Wschodu”.

Mieszkańcom puszczają nerwy: – Nie jesteśmy żadnym Dzikim Wschodem. Pięć cerkwi, trzy Biedronki i dwa kościoły katolickie, ot co! Tylko żeby było jasne – żubrami Hajnówka to nigdy nie stała, za to teraz grozi nam katastrofa demograficzna! No i co z tego, że stawiamy na SLD w wyborach parlamentarnych, a na PO w prezydenckich, kiedy całe Podlasie głosuje za PiS. Hajnówka przecież przez lata była czerwona!

Nie chcą podawać ani imion i nazwisk, ani nazw firm, w których pracują – zbyt łatwo mogliby być rozpoznani przez sąsiadów, tłumaczą. Anonimowo za to chętnie porozmawiają o tym, dlaczego ponad 21-tysięczne miasto zaliczane do najmłodszych w województwie podlaskim tak bardzo różni się od całego pasa wschodniego.

Ziemia nie taka obiecana

Ponad 21 km kw. na zachodnim krańcu lasu zajmuje teren potocznie zwany „Bramą do Puszczy Białowieskiej”, o czym informują mnie mijane po drodze znaki. Hasło nie jest przypadkowe, bo do Białowieży prowadzi tylko jedna szosa z Hajnówki, którą legalnie można dojechać samochodem; na przejazd większością leśnych dróg musiałabym mieć specjalne zezwolenie. W centrum: posterunek policji, rozbudowany z dotacji unijnych szpital, ośrodek kultury i siedziba lokalnych władz. Tuż obok nowo powstała galeria handlowa, park i kilka restauracji na nie więcej niż 10 stolików – niby wszystko jak w każdym większym mieście. To jednak tylko pozory, bo już po 15 minutach trafiam i na majestatyczny sobór Świętej Trójcy z dwiema galeriami, które mogą pomieścić rekordową liczbę 5 tys. wiernych, i na łaźnię zakładową z 1937 r. w stylu modernistycznym (teraz działa w niej Klub Sportowy Puszcza), a w końcu także i na budynki fabryki Suchej Destylacji Drewna jeszcze z lat 20. XX w.; niestety, zamknięte, podobnie zresztą jak większość tamtejszych zakładów. Najbardziej zaskakuje mnie jednak liczba mieszkańców – choć to dopiero południe, to w pobliżu parkingu, na którym zostawiłam samochód, trudno uświadczyć żywego ducha.

– Co tu dużo mówić, Hajnówka dotknięta kryzysem demograficznym jest jednym z najszybciej wyludniających się miast kraju – wyjaśnił mi Łukasz Wołyniec, pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, który bada rejon Puszczy Białowieskiej. Od kilku lat Hajnówka ma jednocześnie najniższy przyrost naturalny nie tylko w województwie, ale też w całej Polsce. Z danych, które potem zacytuje socjolog, wynikać będzie, że o ile w 1995 r. zamieszkiwało ją 24,2 tys. mieszkańców, o tyle w 2013 r. było ich już tylko 21,5 tys. – To spadek o 11 proc. w skali miasta i aż 18 proc., jeśli mowa o powiecie – zauważa Wołyniec. A jeśli wierzyć prognozom, może być jeszcze gorzej: zakładając, że ta tendencja się utrzyma, to za 20 lat będzie tam żyło nie więcej niż 30 tys. mieszkańców. A to oznacza, że w porównaniu z 1995 r. powiat hajnowski wyludni się niemal o połowę.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (6)

 • KALIF(2015-10-23 12:19) Zgłoś naruszenie 10

  Tow.. Cimoszewicz, To Białorusin JEGO OJCIEC I DZIADEK TO SŁUGUSY MOSKWY

  Odpowiedz
 • Głosuj na obronę Polski przed przestępcami PO,PSL,(2015-10-23 10:18) Zgłoś naruszenie 10

  Platforma „Obywatelska” tzw. W skrócie PO zaciekle straszy Polaków wszelkimi metodami,PiS-em,opozycją,wymyslając wszelkie kłamstwa,propagandę.
  A jaka prawda ponad 8 lat ich nie „rządów” ? Mieli w swoich bandyckich łapach wszystko,swój rząd,swojego prezydenta,obezwładnili niemal wszystkie media Posłuszne w propagandzie.
  Zlikwidowane fabryki,kopalnie,stocznie,przemysł,wojsko,upadek rolnictwa,usuwana prawda,historia Polski ze szkół,mediów.
  Afery za aferami,miliardowe zadłużenie kraju na pokolenia.
  Zgoda na bezpańskie grasowanie w Polsce obcych służb wywiadowczych,zgoda na przyjęcie tysięcy islamskich barbarzyńców z Totalitarnego Unijnego Burdelu dla pacyfikacji Polski.
  Głosując na PO,PSL,SLD,Palikociarzy głosujesz za likwidacją Polski i swojej przyszłości.Głosując na tych przestępców,bierzesz udział w rozbiorze Polski,stajesz sie wsółbandytą,likwidatorem Polski.
  Wierząc propagandzie tych łajdaków trwale brudzisz sobie własny umysł zatrutymi Pomyjami !
  Nawet niewierzący nie powinni głosować na tych antypolskich przestepców,bo gdy bandyci przyjmą islamskich barbarzyńców to barbarzyńcy będą podcinać gardła wszystkim niewiernym ich Allahowi,a więc odetną gardła także tym z tzw. lewicy.
  Twoja decyzja,czy chcesz żyć w Polsce,czy chcesz z POdcietym gardłem konać w męczarniach !
  Jesli nie wierzysz wpisz na Youtube „ISLAM” !!!

  Odpowiedz
 • Socjolog(2015-10-23 12:00) Zgłoś naruszenie 00

  w Hajnówce osiedlali się dygnitarze PZPR z rodzinami, np. Cimoszewicz, tak jak w podwarszawskim Konstancinie

  Odpowiedz
 • KALIF(2015-10-23 12:15) Zgłoś naruszenie 00

  PYTANIE DO LEMINGOW
  Kto przez ostatnie lata kto miał dostęp do stanowisk, pieniędzy, mediów? Ergo, kto mógł wyrzucać, wykluczać, eliminować…?

  Oczywiście pytania zostaną uznane za podchwytliwie i moralnie obrzydliwe.

  Odpowiedz
 • polska partia ogólna(2015-10-23 15:45) Zgłoś naruszenie 00

  do 3 i Wilanowa
  a tak na marginesie
  to c...mnie to obchodzi
  i tak wybiorę słusznie
  a srenat aut

  Odpowiedz
 • Miejscowy(2015-10-23 16:23) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem z Hajnówki i głosuję na KUKIZ 15. Żadne PO i PISY i temu podobne.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie