statystyki

Całe Podlasie głosuje na PiS. Tylko Hajnówka na PO i SLD

autor: Dorota Kalinowska23.10.2015, 09:39; Aktualizacja: 23.10.2015, 10:07
Hajnówka

Hajnówkaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Hajnówka to polityczna twierdza, która zachowuje się zupełnie tak, jakby nie leżała na Podlasiu. Dlaczego w swoich wyborach tak bardzo różni się od reszty „Dzikiego Wschodu”.

Mieszkańcom puszczają nerwy: – Nie jesteśmy żadnym Dzikim Wschodem. Pięć cerkwi, trzy Biedronki i dwa kościoły katolickie, ot co! Tylko żeby było jasne – żubrami Hajnówka to nigdy nie stała, za to teraz grozi nam katastrofa demograficzna! No i co z tego, że stawiamy na SLD w wyborach parlamentarnych, a na PO w prezydenckich, kiedy całe Podlasie głosuje za PiS. Hajnówka przecież przez lata była czerwona!

Nie chcą podawać ani imion i nazwisk, ani nazw firm, w których pracują – zbyt łatwo mogliby być rozpoznani przez sąsiadów, tłumaczą. Anonimowo za to chętnie porozmawiają o tym, dlaczego ponad 21-tysięczne miasto zaliczane do najmłodszych w województwie podlaskim tak bardzo różni się od całego pasa wschodniego.

Ziemia nie taka obiecana

Ponad 21 km kw. na zachodnim krańcu lasu zajmuje teren potocznie zwany „Bramą do Puszczy Białowieskiej”, o czym informują mnie mijane po drodze znaki. Hasło nie jest przypadkowe, bo do Białowieży prowadzi tylko jedna szosa z Hajnówki, którą legalnie można dojechać samochodem; na przejazd większością leśnych dróg musiałabym mieć specjalne zezwolenie. W centrum: posterunek policji, rozbudowany z dotacji unijnych szpital, ośrodek kultury i siedziba lokalnych władz. Tuż obok nowo powstała galeria handlowa, park i kilka restauracji na nie więcej niż 10 stolików – niby wszystko jak w każdym większym mieście. To jednak tylko pozory, bo już po 15 minutach trafiam i na majestatyczny sobór Świętej Trójcy z dwiema galeriami, które mogą pomieścić rekordową liczbę 5 tys. wiernych, i na łaźnię zakładową z 1937 r. w stylu modernistycznym (teraz działa w niej Klub Sportowy Puszcza), a w końcu także i na budynki fabryki Suchej Destylacji Drewna jeszcze z lat 20. XX w.; niestety, zamknięte, podobnie zresztą jak większość tamtejszych zakładów. Najbardziej zaskakuje mnie jednak liczba mieszkańców – choć to dopiero południe, to w pobliżu parkingu, na którym zostawiłam samochód, trudno uświadczyć żywego ducha.

– Co tu dużo mówić, Hajnówka dotknięta kryzysem demograficznym jest jednym z najszybciej wyludniających się miast kraju – wyjaśnił mi Łukasz Wołyniec, pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, który bada rejon Puszczy Białowieskiej. Od kilku lat Hajnówka ma jednocześnie najniższy przyrost naturalny nie tylko w województwie, ale też w całej Polsce. Z danych, które potem zacytuje socjolog, wynikać będzie, że o ile w 1995 r. zamieszkiwało ją 24,2 tys. mieszkańców, o tyle w 2013 r. było ich już tylko 21,5 tys. – To spadek o 11 proc. w skali miasta i aż 18 proc., jeśli mowa o powiecie – zauważa Wołyniec. A jeśli wierzyć prognozom, może być jeszcze gorzej: zakładając, że ta tendencja się utrzyma, to za 20 lat będzie tam żyło nie więcej niż 30 tys. mieszkańców. A to oznacza, że w porównaniu z 1995 r. powiat hajnowski wyludni się niemal o połowę.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (6)

 • KALIF(2015-10-23 12:19) Zgłoś naruszenie 10

  Tow.. Cimoszewicz, To Białorusin JEGO OJCIEC I DZIADEK TO SŁUGUSY MOSKWY

  Odpowiedz
 • Głosuj na obronę Polski przed przestępcami PO,PSL,(2015-10-23 10:18) Zgłoś naruszenie 10

  Platforma „Obywatelska” tzw. W skrócie PO zaciekle straszy Polaków wszelkimi metodami,PiS-em,opozycją,wymyslając wszelkie kłamstwa,propagandę.
  A jaka prawda ponad 8 lat ich nie „rządów” ? Mieli w swoich bandyckich łapach wszystko,swój rząd,swojego prezydenta,obezwładnili niemal wszystkie media Posłuszne w propagandzie.
  Zlikwidowane fabryki,kopalnie,stocznie,przemysł,wojsko,upadek rolnictwa,usuwana prawda,historia Polski ze szkół,mediów.
  Afery za aferami,miliardowe zadłużenie kraju na pokolenia.
  Zgoda na bezpańskie grasowanie w Polsce obcych służb wywiadowczych,zgoda na przyjęcie tysięcy islamskich barbarzyńców z Totalitarnego Unijnego Burdelu dla pacyfikacji Polski.
  Głosując na PO,PSL,SLD,Palikociarzy głosujesz za likwidacją Polski i swojej przyszłości.Głosując na tych przestępców,bierzesz udział w rozbiorze Polski,stajesz sie wsółbandytą,likwidatorem Polski.
  Wierząc propagandzie tych łajdaków trwale brudzisz sobie własny umysł zatrutymi Pomyjami !
  Nawet niewierzący nie powinni głosować na tych antypolskich przestepców,bo gdy bandyci przyjmą islamskich barbarzyńców to barbarzyńcy będą podcinać gardła wszystkim niewiernym ich Allahowi,a więc odetną gardła także tym z tzw. lewicy.
  Twoja decyzja,czy chcesz żyć w Polsce,czy chcesz z POdcietym gardłem konać w męczarniach !
  Jesli nie wierzysz wpisz na Youtube „ISLAM” !!!

  Odpowiedz
 • Socjolog(2015-10-23 12:00) Zgłoś naruszenie 00

  w Hajnówce osiedlali się dygnitarze PZPR z rodzinami, np. Cimoszewicz, tak jak w podwarszawskim Konstancinie

  Odpowiedz
 • KALIF(2015-10-23 12:15) Zgłoś naruszenie 00

  PYTANIE DO LEMINGOW
  Kto przez ostatnie lata kto miał dostęp do stanowisk, pieniędzy, mediów? Ergo, kto mógł wyrzucać, wykluczać, eliminować…?

  Oczywiście pytania zostaną uznane za podchwytliwie i moralnie obrzydliwe.

  Odpowiedz
 • polska partia ogólna(2015-10-23 15:45) Zgłoś naruszenie 00

  do 3 i Wilanowa
  a tak na marginesie
  to c...mnie to obchodzi
  i tak wybiorę słusznie
  a srenat aut

  Odpowiedz
 • Miejscowy(2015-10-23 16:23) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem z Hajnówki i głosuję na KUKIZ 15. Żadne PO i PISY i temu podobne.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie