statystyki

Kryzys migracyjny w UE: Politykę otwartych drzwi zastąpi polityka powrotów

autor: Jakub Kapiszewski, Dominika Ćosić15.10.2015, 07:45; Aktualizacja: 15.10.2015, 08:23
Uchodźcy na wyspie Lesbos

Większość przywódców państw unijnych ma pretensje do Angeli Merkel za lansowaną przez Niemcy politykę otwartych drzwiźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: YANNIS KOLESIDIS

Dzisiejszy szczyt Rady Europejskiej doprecyzuje sposoby wychodzenia z kryzysu migracyjnego. Poznaliśmy treść ustaleń, jakie zostaną podjęte w Brukseli.

Unijna strategia ma od tej pory wyjść poza granice Wspólnoty. Aby zatrzymać napływ imigrantów do Europy, pojawiła się propozycja sformalizowania współpracy z Turcją. Chodzi np. o wsparcie finansowe dla obozów znajdujących się na terenie tego kraju oraz wspólne patrole na Morzu Egejskim. To element dealu „współpraca za wizy”. W jego ramach dojdzie do „przyspieszenia realizacji mapy drogowej liberalizacji systemu wiz”. Dodatkowo służby specjalne krajów unijnych mają ściślej współpracować ze swoimi odpowiednikami z państw ościennych w walce z siatkami przemytników zajmujących się transportem uchodźców.

Drugim elementem strategii jest wzmocnienie kontroli zewnętrznych granic Unii. W tym celu dokument UE mówi o „pełniejszej realizacji mandatu Frontexu”, a także o zwiększeniu zatrudnienia w agencji. Dodatkowo omawiane mają być rozwiązania techniczne, które można byłoby wykorzystać do ochrony granic. Ponieważ mowa jest o „najnowszych technologiach”, to niewykluczone, że właśnie w tym kontekście odbędzie się dyskusja na temat systemu inteligentnych granic, o których piszemy w DGP.

Trzecim elementem jest usprawnienie systemu rejestracji uchodźców i położenie nacisku na procedury odsyłania tych, którzy nie kwalifikują się do uzyskania azylu. W tym celu we Frontexie ma powstać osobna komórka zajmująca się właśnie odsyłaniem migrantów. To ona będzie odpowiedzialna za ustalenie, kogo Europa odsyła, i za techniczną realizację takiego zadania.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie