Grzegorz Schetyna uważa, że udział obecnego prezydenta Baszara al-Asada przynajmniej w pierwszej fazie negocjacji o zakończeniu konfliktu jest konieczny, bo rozpoczęcie rozmów bez niego byłoby niemożliwe. Natomiast w ocenie ministra- nie ma przyszłości Syrii i rozwiązania tego konfliktu z udziałem obecnego prezydenta. "Szukamy najlepszych rozwiązań, by doprowadzić do zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji. Wszystko, co będzie później, zależy od stron , które usiądą przy stole i od skuteczności działań dyplomatycznych" - powiedział Grzegorz Schetyna.
Belgijski minister spraw zagranicznych Didier Reynders potwierdza, że nie ma możliwości rozpoczęcia negocjacji pokojowych bez udziału obecnego prezydenta Syrii i wypracowania jakiegoś okresu przejściowego z udziałem reżimu z Damaszku. Jednak w jego ocenie przeszłość Syrii jest bez Asada.
"Kiedy uda nam się wypracować to rozwiązanie pośrednie - potem powinien powstać rząd, w którym Baszara al-Asada nie będzie. Wyobrażamy to sobie w ten sposób, że trzeba wypracować przejściową sytuację, w której współpracujemy z obecnym reżimem, ale na końcu tego procesu powstaje rząd, w którym nie ma obecnego prezydenta" - powiedział Didier Reynders .
Podczas poniedziałkowego spotkania w Luksemburgu kraje unijne zgodziły się, że procesu pokojowego zmierzającego do rozwiązania konfliktu w Syrii nie uda się wprowadzić bez udziału reżimu Baszara al-Asada. Dotychczasowe negocjacje pokojowe z udziałem ONZ nie przyniosły rozwiązania, jednak szefowie dyplomacji krajów UE wezwali strony konfliktu w Syrii do włączenia się w proces pokojowy prowadzony przez Narody Zjednoczone.