W Polsce nie ma jednolitego dokumentu, ustawy antyterrorystycznej, regulującej całość tej problematyki. Poszczególne instytucje i organa państwowe, które w kompetencjach mają działania antyterrorystyczne, posiadają stosowne zapisy mówiące o zwalczaniu tego zjawiska jedynie w swoim zakresie - uważa Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Do tego dochodzą porozumienia (rozporządzenia rządowe) o wymianie informacji i współdziałaniu między poszczególnymi odpowiedzialnymi instytucjami, z których centralną jest ABW z Centrum Analiz Terrorystycznych, jednak ich działania jak dotychczas polegają tylko na zbieraniu informacji i ich analizach.

Obecnie w chwili ataku terrorystycznego każda służba ochrony państwa działa we własny sposób, bez koordynacji i bez jasnego określenia kompetencyjności.
Potrzeba ujednolicenia wszystkich przepisów w tym zakresie w jednym dokumencie (ustawa), żeby wszystkie instytucje państwowe miały jasność działań na każdym etapie występującego zagrożenia terrorystycznego. Takie ustawy mają kraje gdzie terroryzm jest znaczącym zagrożeniem dla ich funkcjonowania (państwa północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, czy USA). W tym akcie prawnym ujęte powinny być postanowienia co do działania dla wszystkich organów państwowych, w tym administracji, służb ochrony państwa, prokuratury jak i sądów, na każdym etapie występującego zagrożenia czyli od rozpoznania potencjalnych terrorystów, poprzez działania wyprzedzające (prewencyjne), aż po likwidację ewentualnych skutków ataków terrorystycznych. Określone powinny być dodatkowo stopnie występujących zagrożeń terrorystycznego i na jej podstawie wprowadzane stany alarmowe dla organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa.

Nie można mówić, że Polska jest bezpieczna od ataków terrorystycznych, gdyż istnieje pojęcie "miękkich celów", uderzenia terrorystycznego tam gdzie się nikt nie spodziewa. Ponadto zagrożenie te systematycznie wzrasta (obecność wojsk sojuszniczych - amerykańskich w Polsce, udział RP w konfliktach w ramach NATO i UE, fala uchodźców z krajów objętych terroryzmem do Europy, konflikty destabilizujące Europę - we wschodniej Ukrainie) i potrzeba jest jak najszybszego uchwalenia odpowiednich ujednoliconych i jasnych przepisów w tym zakresie, żeby na każdym szczeblu począwszy od rządu i ich organów, po samorządy i poszczególnego obywatela, była jasność sposobu działania i wiedza kto jest odpowiedzialny za ich koordynację. Nie możemy czekać aż się wydarzy atak terrorystyczny w naszym kraju żeby wszyscy otworzyli oczy : trzeba podejmować działania wyprzedzające.