statystyki

Kryzys migracyjny: Dlaczego uchodźcy nagle zaczęli szturmować granice Europy?

autor: Bartłomiej Niedziński05.09.2015, 19:00
Dworzec Keleti w Budapeszcie

Dworzec Keleti w Budapeszcieźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: BALAZS MOHAI

Dlaczego teraz granice Unii Europejskiej szturmują uchodźcy? Bo doskonale wiedzą, że Stary Kontynent wychodzi z kryzysu. Bartłomiej Niedziński rozmawia z Martinem Baldwinem-Edwardsem, brytyjskim ekonomistą od ponad 20 lat zajmujący się tematyką migracji, w szczególności w basenie Morza Śródziemnego.

Dlaczego tak gwałtownie rośnie liczba ludzi, którzy próbują się na wszelkie sposoby dostać do Europy?

Wyjaśnieniem tego jest sytuacja na świecie: w ciągu ostatnich 10 lat doszło do ogromnego wzrostu liczby uchodźców w skali całego globu. Jednak do tej pory Europa – dzięki prowadzonej polityce, a po części i położeniu geograficznemu – zdołała się trzymać od tego w pewnej odległości. Ten problem dotyka nas teraz, bo konflikty wybuchły w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, jak choćby wojna domowa w Syrii.

W trakcie najgorszej fazy kryzysu zadłużeniowego w strefie euro liczba imigrantów wyraźnie spadła w porównaniu z poprzednimi latami. Teraz, kiedy powoli wychodzimy z kryzysu, rośnie. Czy to znaczy, że potencjalni imigranci biorą pod uwagę naszą sytuację gospodarczą?

Tak, bo ich celem są przede wszystkim Niemcy i Szwecja. Wiedzą, że nie mogą liczyć na cokolwiek w Grecji, nie chcą mieć do czynienia z Bułgarią, nie chcą zostać w Serbii czy Macedonii, nie są też specjalnie zainteresowani Węgrami. Podejmują racjonalne decyzje, by zagwarantować sobie jak najlepsze życie i jak najlepszą ochronę socjalną. I szukają miejsc, w których panuje jak najmniejszy rasizm. Co ważne – większość uchodźców szturmujących obecnie unijne granice wywodzi się, jeśli można to tak określić, z klasy średniej. Nie są biedni, mają pieniądze na to, by się do nas dostać, nie muszą po drodze umierać. I sporo z nich jest wykształconych.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (15)

  • starzec51(2015-09-06 07:30) Zgłoś naruszenie 20

    żaden muzułmanin nigdy nie porzuci swej religii, bo jej wyznawcy poderżnęliby mu gardło, żaden nie zaakceptuje prawa stanowego, gdyż obowiązuje go "prawo boskie" - szariat. Każdy ma obowiązek szerzenia islamu wszelkimi sposobami: podbojem umysłów i terytoriów.W tej sytuacji nie ma szans na asymilację wyznawców islamu.Jedynym rozwiązaniem jest zakazanie praktyk religijnych, zamknięcie meczetów:szkół koranicznych. Ale zanosi sie na to że to my będziemy zmuszeni przyjąć tę religię.Wnuki przeklina c nas będą po wsze czasy.Zachód wciska swoje "standardy "narodom , nie uwzględniając historycznych i religijnych uwarunkowań w tych regionach. Nie uczciwe jest "okładanie Węgrów za ich nie solidarną postawę, to jest manipulacja opinią publiczną poprzez tworzenie fałszywego poczucia solidarności z migrantami.

    Odpowiedz
  • Mieszkali kiedyś w Akademiku i z Libii i z Syrii..(2015-09-05 22:20) Zgłoś naruszenie 20

    Te ich "straszne reżimy" wysyłały na darmowe studia każdego kto tylko potrafił złożyć z liter zdanie i dostawali stypendia około 1 tys dolarów że dla nas wydawało się kiedyś że to studiują szejkowie arabscy...

    Mieszkania za free. opieka lekarska, paliwa media za grosze.

    Teraz te libijskie i irackie złoża przeszły w ręce islamskich band...a My mamy wchłonąć tą świetnie zdemokratyzowaną ludność...

    Odpowiedz
  • autor(2015-09-05 20:48) Zgłoś naruszenie 20

    niemcy polakom odbierają dzieci za to, ze w rodzinach nie mówi się po niemiecku. z arabami tez tak robią???

    Odpowiedz
  • bulba(2015-09-15 15:02) Zgłoś naruszenie 10

    Politycy,którzy dziś podejmują takie decyzje uciekną w razie zadymy.Mają już ciepłe gniazdka i konta w Stanach.Zostawią nas zwykłych ludzi na pastwę barbarzyńców i nie poniosą żadnych konsekwencji.

    Odpowiedz
  • Bądą tak pitolić, to muslemy oberżną im łby(2015-09-05 20:26) Zgłoś naruszenie 10

    przed ich własnymi domami. Polskich emigrantów chcą dyscyplinować, zabierać socjal i odsyłać, a za obcięcie głowy brytolskiemu żołnierzowi wysłali przeprosiny za stępienie noża do najbliższego imama, może tego co radzi jak skutecznie prać żonę i w ten sposób okazać jej szacunek. Wynikałoby z tej niezwykle wysublimowanej mądrości, że urżnięcie łba na ulicy, to po prostu złożenie hołdu temu żołnierzowi.

    Odpowiedz
  • gassarbajter(2015-09-07 02:55) Zgłoś naruszenie 10

    Niemcy witaja ich dzis z otwartymi ramionami !! a co bedzie jutro ??/!!!,kiedy zaczna budowac meczety.zaczna sie religijne zamieszki, przepychanki na tle rasowym,kiedy cale tysiace beda tylko latami siedziec na Social Hilfe,wtedy do glosu dojda Neonazi,bojowki NPD,beda palic miejsca zamieszkania auslanderow [ juz to robia dzis] w wiekszym stopniu niz teraz. Napisy ..AUSLANDER RAUS !!! beda widoczne w kazdym publicznym miejscu. Zobaczymy za kilkanascie lat !!! zamiast wysokiego blondyna o niebieskich oczach ,wzorem Niemca bedzie ciemnoskory I brodaty wyznawca Allacha,,,alles gutte Deutshland !!!

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2015-09-06 08:33) Zgłoś naruszenie 00

    Murzynek Bambo w Afryce mieszka ?
    A skądże , z osiedla to nasz koleżka .

    Odpowiedz
  • W PeOlsce tę "migrację" przewidziano(2015-09-05 20:51) Zgłoś naruszenie 00

    lata temu. I meczet czeka już gotowy i ubój rytualny! Te tłumy muslim nakarmić my, jeśli w Niemczech ubój rytualny jest zakazany. I właśnie tak dobrze się składa, że na skutek suszy nasze chopy wyrżną stada, bo rząd nie chce pomóc, a ponadto mają 600 mln zł (?) kar za nadprodukcję mleka.

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny.(2015-09-05 20:51) Zgłoś naruszenie 00

    w plsce dostana 200pln zasilku zsalego raz w miesiacu. bo u nas bieda socjal do duoy rencisci maje 652 .na miesac. lepiej zginac od kul, niz zycie guwniane.w polsce jak zapewnia rzad kopacz...

    Odpowiedz
  • Witek(2015-09-05 21:37) Zgłoś naruszenie 00

    Najwyższy czas postawić mur na całej wschodniej granicy. Jak zwykle obudzimy się z ręką w nocniku. Jak mówił poeta "Polak i przed szkodą i po szkodzie głupi". Emigranci idą tam, gdzie już są ich pobratymcy, którzy opowiadają jak im dobrze. Jak u nas przybędzie ich więcej i opowiedzą swoim, że tu mozna żyć, to przyjadą milliony. Popatrzcie, ile mamy wietnamczyków i koreańczyków, albo czeczenów. A przez wschodnią granicę u nas można wejść lub wjechać czym się chce, choć nie powiem gdzie i jak. W telewizji było to pokazywane, ale jak władza mówi, że przecież nie można budować nowych murów, bo jeszcze mamy w pamięci stare podziały, to tylko patrzeć, jak nas zaleją rosyjskojezyczni sąsiedzi. My dla nich jeśteśmy Ameryką, Niemcami i Szwecją razem wziętymi, bo tu mogą się porozumieć, a tam każdy ich rozpozna i każdy doniesie władzy, jak coś nabroją. W Szwajcarii, a w mniejszym stopniu innych krajach zachodu mieszkańcy potrafią jechać za samochodem z obcą rejestracją kilometrami, żeby sprawdzić, co robią i czy czasem nie przeskrobią. U nas to g... wszystkich obchodzi.

    Odpowiedz
  • /(2015-09-05 21:59) Zgłoś naruszenie 00

    bogata północ - biedne południe

    Odpowiedz
  • Pan Murzyński - Filipiński(2015-09-05 23:09) Zgłoś naruszenie 00

    Demokratyczna Europa doskonale dogadywała się z tymi "strasznymi reżimami" i to one kontrolowały odpływ własnych obywateli. Teraz kiedy mają "demokrację" przemyt ludzi stał się się dochodowym biznesem którym jak przypuszczam zajmuje się też ISIS. Gdybym był po ich stronie płaciłbym nawet tym którzy chcą jechać. Pieką przy ich pomocy kilka pieczeni na jednym ogniu

    Odpowiedz
  • Doszli do wnioskum ze nie ma sensu pracowac gdy..(2015-09-06 00:43) Zgłoś naruszenie 00

    ... wszystko mozna miec za darmo !!!

    Tak by pomyslal tylko jakis wstretny rasista ... kazdy normalny i MEDIA wie ze towstretne klamstwo

    Odpowiedz
  • Anna(2015-09-10 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    Radziłbym gazecie prawnej aby lepiej zajęła się sprawami skoków , problemem 500 zł na dziecko,obniżenie emerytury i skąd na to wziąsc pieniądze ...

    Odpowiedz
  • S(2015-11-14 19:00) Zgłoś naruszenie 00

    Jak to jest wyjaśnienie tego procesu to niech ktoś tego co to pisał w łeb kopnie.

    Odpowiedz