statystyki

Europie grozi stopniowa erozja strefy Schengen

autor: not. jk03.09.2015, 07:52; Aktualizacja: 03.09.2015, 09:47
schengen

Unijne społeczeństwa zaczęły dostrzegać różnice pomiędzy uchodźcami a innymi typami migracjiźródło: ShutterStock

Pierwszym warunkiem, jaki musiałby zostać spełniony na drodze do zniesienia strefy Schengen, jest brak porozumienia politycznego w kwestii uchodźców. Kwestia imigracji łączy się, choć oczywiście nie jest tożsama, z kwestią swobodnego przepływu osób. Gdyby na negocjacyjny stół miała trafić ta druga, to Europa uwikłałaby się w lata trudnych negocjacji. Politycy rozumieją, że kwestia imigrantów jest na tyle paląca, że nie mogą sobie na to pozwolić.

Kanclerz Angela Merkel wyraziła się w tej kwestii bardzo jasno, mówiąc, że jeśli inne kraje nie będą chciały wziąć na siebie części ciężaru związanego z imigracją, to porozumienie z Schengen może się stać przedmiotem negocjacji. Z pewnością wiele krajów członkowskich, w tym Polska, nie chciałoby, żeby do tego doszło. Swoboda przepływu osób przyniosła korzyści ekonomiczne dla wszystkich krajów i nawet jeśli jedne skorzystały na niej bardziej niż inne, to i tak jej ochrona leży w interesie wszystkich.

Jeśli mimo wszystko niektóre kraje członkowskie będą chciały grać w kwestii imigracji twardo, to będzie to oczywiście wymagało powrotu do samych korzeni, czyli do traktatu amsterdamskiego z 1997 roku, który włączył wcześniejsze porozumienie z Schengen w obręb europejskiego prawa. Liderzy państw członkowskich nie mają oczywiście ochoty otwierać procesu renegocjacji fundamentalnych, wspólnotowych traktatów, co zresztą widzieliśmy już w przypadku kryzysu greckiego. Na razie unijni politycy uważają ochronę porozumienia z Schengen za kluczową. Jeśli jednak doszłoby do dalszej erozji tego poczucia i polityczne wahadło przesunęłoby się w drugą stronę, wtedy więcej krajów mogłoby przywrócić kontrole graniczne.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • StAAbrA(2015-09-04 08:26) Zgłoś naruszenie 00

  Ot , kolejny etap budowy społeczeństw przez bolszewickich macherów - PO okradzeniu , odurnieniu i spedaleniu - sPOłeczeństw modyfikowanych genetycznie .
  Genem stosownego raka , by była jasność .

  Odpowiedz
 • joe(2015-09-05 00:54) Zgłoś naruszenie 00

  Legalna manifestacja antyimigrancka:
  https://www.facebook.com/events/1487457864881242/
  12 września
  o godzinie 16:00
  Plac Defilad w Warszawie

  Ruszyć dupy bo PO zaleje nas masami islamistów.

  Odpowiedz
 • Chyba....(2016-05-10 14:07) Zgłoś naruszenie 00

  Chyba ukladu Schengen nie da sie uchronic, jesli nie beda szczelne granice zewnetrzne. Jesli bedzie trwal ciagly naplyw nielegalnych imigrantow, a prawdopodobnie tak, wowczas sami Niemcy wystapia z propozycja zniesienia ukladu Schengen i sie ogrodza druyem zyletkowym. ---- Wlosi prowadza sprytna polityke socjalna, niskie naklady na zasilki w ramach pomocy rodzinie i dzieciom, wysokie dla dziadkow czyli emerytow. Socjal zostaje w rodzinie wloskiej i nie kusi imigrantow. Dlatego Wlochy sa glownie krajem tranzytowym dla ludzi z Poludnia, ktorzy przez Przelecz Brenner ida do Austrii, Niemiec, Szwecji itp. tam gdzie wysoki socjal.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie