statystyki

Baby boom wśród kobiet po czterdziestce

autor: Klara Klinger05.08.2015, 07:33; Aktualizacja: 05.08.2015, 08:01
ciąża czterdziestolatkowie

Z danych GUS wynika, że rok temu 8,6 tys. rodzących miało 40 i więcej latźródło: ShutterStock

Coraz więcej kobiet, które już świętowały 40. urodziny, decyduje się na dziecko: w ostatnich pięciu latach ich odsetek zwiększył się o 28 proc. W efekcie powstają nowe standardy opieki nad tą wymagającą grupą rodzących.

Późne porody to trwały trend. Związane jest to ze zmianą stylu życia: w związki małżeńskie wchodzą coraz starsze osoby, potem rozwodzą się i wstępują w nowe związki. Nie bez znaczenia jest postęp medyczny i łatwiejszy dostęp do in vitro.

Przemiany społeczne znajdują potwierdzenie w statystyce. W roku 2008 urodziło się 414 tys. dzieci. W 2014 r. było ich już o 40 tys. mniej, jednak liczba matek powyżej 40. roku życia wzrosła o blisko 2 tys.

Z danych GUS wynika, że rok temu 8,6 tys. rodzących miało 40 i więcej lat. Spodziewających się dziecka w wieku 48 lat było 13, zaś po pięćdziesiątce już tylko siedem. W porównaniu z latami poprzednimi nawet ta najstarsza grupa się powiększyła – pięć lat temu tylko dwie kobiety po pięćdziesiątce zdecydowały się na poród.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • polska życiowa alternatywa(2015-08-07 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    Specjalny fundusz dla prawników w Polsce na ten cel na pewno powstanie.Przy takiej organizacji studiów i nauki zawodu nie ma szans na dziecko przed 35-40 rokiem życia.Za wyjątkiem tych,którzy co prawda skończyli uczelnie prawniczą w Polsce,mają dzieci,ale nie są prawnikami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie