Premier Ewa Kopacz powiedziała po posiedzeniu gabinetu, że rząd przyjął wieloletni program finansowania budowy muzeum, opiewający na 310 milionów złotych. Muzeum ma zostać otwarte w 2018 roku, w stulecie odzyskania niepodległości. Premier dodała, że w Cytadeli znajdzie się także nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego.

17 września tego roku na terenach warszawskiej Cytadeli zostanie również otwarte Muzeum Katyńskie - zapowiedział z kolei minister obrony Tomasz Siemoniak. Łącznie zatem w 2018 roku na Cytadeli będą trzy muzea. Siemoniak mówił, że historia Polski to w dużej mierze historia oręża polskiego. Dobrze więc, że muzea Historii Polski i Niepodległości znajdą się blisko siebie.

Minister kultury Małgorzata Omilanowska dodała, że jest szczęśliwa, iż Muzeum Historii Polski wreszcie powstanie. Podziękowała przy tym premier Ewie Kopacz za decyzję o budowie muzeum, członkom rządu za jej jednomyślne poparcie, a także dyrektorowi i pracownikom Muzeum Historii Polski i Muzem Wojska Polskiego. Wicepremier Siemoniak, minister Omilanowska, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro i dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Zbigniew Wawer podpisali następnie list intencyjny w sprawie budowy nowej placówki.