statystyki

Jak chronić się przed skutkami alkoholizmu?

autor: Anna Binkowska08.07.2015, 10:55; Aktualizacja: 08.07.2015, 11:03
Kobieta uzależniona od alkoholu

Skierowaniem na badanie zajmuje się gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowychźródło: ShutterStock

Mąż pani Marii codziennie wieczorem pije w domowym zaciszu. – Ja nie pracuję zawodowo, prowadzę dom, wychowuję dzieci. Mąż jest osobą na stanowisku, o nieposzlakowanej reputacji w pracy, ale w moim małżeństwie zapanował rozłam – pisze czytelniczka. – Nie angażuje się w obowiązki domowe, deprecjonuje mnie, wydziela pieniądze, rozlicza z zakupów. Choć nie stosuje przemocy fizycznej, nie mam wątpliwości, że jest alkoholikiem. Jestem załamana psychicznie, a dzieci stały się nadpobudliwe, mają kłopoty w nauce i stwarzają problemy wychowawcze. Co mogę zrobić w tej sytuacji – pyta załamana pani Maria.

Jeśli pani Maria i dzieci odczuwają skutki nadużywania alkoholu przez ojca rodziny, mogą liczyć na pomoc. Pani Maria może zgłosić się m.in. do wojewódzkiego ośrodka terapii uzależnień i współuzależnień, w którym zostanie poddana terapii jako osoba współuzależniona. Takie świadczenia są bezpłatne. Dzieci otrzymają również bezpłatną pomoc psychologiczną i socjoterapeutyczną w placówkach leczniczych, poradniach specjalistycznych lub w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych. Pomoc poszkodowanym dzieciom może być udzielona nawet wbrew woli ich rodziców lub opiekunów, jeśli ci nadużywają alkoholu.

Z krótkiego opisu czytelniczki wynika, że skutkiem nadużywania alkoholu jest rozpad życia rodzinnego i demoralizacja dzieci. Ustawa wskazuje te okoliczności jako uzasadniające wszczęcie postępowania związanego z leczeniem osoby uzależnionej. Jest zatem szansa, by mąż czytelniczki został skierowany na badanie, które oceni, czy zachodzi uzależnienie od alkoholu, i wskaże rodzaj zakładu leczniczego.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie