statystyki

Jak chronić się przed skutkami alkoholizmu?

autor: Anna Binkowska08.07.2015, 10:55; Aktualizacja: 08.07.2015, 11:03
Kobieta uzależniona od alkoholu

Skierowaniem na badanie zajmuje się gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowychźródło: ShutterStock

Mąż pani Marii codziennie wieczorem pije w domowym zaciszu. – Ja nie pracuję zawodowo, prowadzę dom, wychowuję dzieci. Mąż jest osobą na stanowisku, o nieposzlakowanej reputacji w pracy, ale w moim małżeństwie zapanował rozłam – pisze czytelniczka. – Nie angażuje się w obowiązki domowe, deprecjonuje mnie, wydziela pieniądze, rozlicza z zakupów. Choć nie stosuje przemocy fizycznej, nie mam wątpliwości, że jest alkoholikiem. Jestem załamana psychicznie, a dzieci stały się nadpobudliwe, mają kłopoty w nauce i stwarzają problemy wychowawcze. Co mogę zrobić w tej sytuacji – pyta załamana pani Maria.

Jeśli pani Maria i dzieci odczuwają skutki nadużywania alkoholu przez ojca rodziny, mogą liczyć na pomoc. Pani Maria może zgłosić się m.in. do wojewódzkiego ośrodka terapii uzależnień i współuzależnień, w którym zostanie poddana terapii jako osoba współuzależniona. Takie świadczenia są bezpłatne. Dzieci otrzymają również bezpłatną pomoc psychologiczną i socjoterapeutyczną w placówkach leczniczych, poradniach specjalistycznych lub w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych. Pomoc poszkodowanym dzieciom może być udzielona nawet wbrew woli ich rodziców lub opiekunów, jeśli ci nadużywają alkoholu.

Z krótkiego opisu czytelniczki wynika, że skutkiem nadużywania alkoholu jest rozpad życia rodzinnego i demoralizacja dzieci. Ustawa wskazuje te okoliczności jako uzasadniające wszczęcie postępowania związanego z leczeniem osoby uzależnionej. Jest zatem szansa, by mąż czytelniczki został skierowany na badanie, które oceni, czy zachodzi uzależnienie od alkoholu, i wskaże rodzaj zakładu leczniczego.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie