Jens Stoltenberg zapowiedział też stworzenie szóstego już funduszu powierniczego dla ukraińskiej armii. Istniejące do tej pory gromadziły pieniądze na modernizację wojska i obejmowały m.in. dowodzenie, walkę z cyberatakami i logistykę. „Zdecydowaliśmy o utworzeniu nowego funduszu powierniczego. Pracujemy nad szczegółami, ale będzie on obejmował rozminowanie i walkę z minami-pułapkami. Jest to istotne, bo ratuje życie” - mówił Stoltenberg.

Równocześnie ministrowie państw NATO zaapelowali do ukraińskich władz o szybsze wprowadzanie reform. „Musimy zrozumieć, że jest jeszcze wiele do zrobienia, na przykład w kwestii walki z korupcją. Zarówno nasi ukraińscy partnerzy jak i NATO rozumieją, że jest to ogromne i trudne wyzwanie” - podkreślił Sekretarz Generalny Sojuszu.

W czasie spotkania ministrów obrony krajów NATO w Brukseli politycy po raz kolejny potępili rosyjską aneksję Krymu i wezwali wszystkie strony konfliktu na Ukrainie do poszanowania porozumień pokojowych z Mińska. Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg przyznał, że porozumienia te nie są respektowane, ale są jedyną drogą do uspokojenia sytuacji w Zagłębiu Donieckim.