Znaki towarowe i wzory przemysłowe od czerwca 2015 roku mogą być zgłaszane poprzez nową aplikację stworzoną dzięki wieloletniej współpracy z Urzędem ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego. Urząd udostępnił na swojej stronie i w Internetowym Portalu Usługowym interaktywne formularze, poprzez które zgłaszane będą podania o udzielenie praw na znaki towarowe i wzory przemysłowe. Jak działa nowa usługa? Wszystko odbywa się za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Jak czytamy w komunikacie urzędu, oprogramowanie pozwala na "przejrzyste rozbicie na rodzaje znaków towarowych" a także udziela na bieżąco podpowiedzi.

Drugą nowością, która została wprowadzona w czerwcu jest Centrum Informacji o Ochronie Własności Przemysłowej, które zastąpiło istniejącą do tej pory komórkę Informacji Ogólnej. Jak informuje UP,  centrum służyć ma zarówno interesantom i pracownikom UPRP. Ci pierwsi dzięki instytucji mogą liczyć na lepsze zarządzanie ich zapytaniami. "Zarówno ci, którzy prowadzą postępowanie przed Urzędem, jak też planujących dokonanie zgłoszenia" - zapewnia urząd. Wraz ze zmianami wprowadzono istotne ułatwienie, czyli przewodnika głosowego. Dzięki nagranym instrukcjom, osoba dzwoniąca na infolinię UPRP może korzystać z gotowych procedur postępowania. Usługę udostępniono po polsku i po angielsku.

Życie wynalazców może stać się dzięki zmianom w prawie. Zgodnie z projektem noweli ustawy Prawo własności przemysłowej wprowadzony zostaje rejestr zawierający wszystkie dodatkowe prawa ochronne, które funkcjonują po wygaśnięciu patentu. Jasne stają się także kwestie zwolnień z opłaty za wniosek o przyznanie ochrony znakom towarowym i wzorom przemysłowym. Innymi słowy prawa patentowy byłyby zabezpieczone nawet po ich wygaśnięciu.

Zgłoszenie do europejskiego urzędu oznacza, że wynalazki przedsiębiorców mogą uzyskać ochronę na terytorium całej Unii Europejskiej. W 2005 roku liczba „polskich” zgłoszeń do Europejskiego Urzędu Patentowego wyniosła zaledwie 105, ale w 2014 roku było ich 475. Z szacunków wynika, że Polska wyprzedziła kolejności Czechy (167 zgłoszeń) i Słowenię (123 zgłoszenia). Węgry zgłosiły do Europejskiego Urzędu Patentowego 110 wynalazków do opatentowania. Łukasz Czernickiego z kancelarii podatkowej Crido Taxand zwraca uwagę, że jeszcze lepsze porównanie daje przeliczenie patentów na milion mieszkańców. Polska wyprzedziła Węgry pod względem liczby zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego na milion mieszkańców. Obecnie z 12 zgłoszeniami na milion mieszkańców jest na 4 miejscu w tej kategorii. Jeszcze w 2007 roku zajmowała 9 miejsce wśród 11 krajów Europy Środkowo Wschodniej.