Profesor Piotr Gliński zauważył, że jego zaangażowanie w politykę zaczęło się od referatu na temat społeczeństwa obywatelskiego, który wygłosił kiedyś na Kongresie, co zaowocowało dyskusją z prezesem Jarosławem Kaczyńskim.

Piotr Gliński podkreślił, że polityka jest konieczna i nie musi być rzeczą obrzydliwą. Zdaniem byłego kandydata PiS na premiera w Polsce zachodzą obecnie zmiany, które dowodzą, że polityka może być pożyteczna, piękna i akceptowana przez społeczeństwo.

Tegorocznym laureatem Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przyznawanej twórcom zasłużonym dla kultury polskiej jest kompozytor Michał Lorenc. Poprzedni laureaci to pisarz Marek Nowakowski, kompozytor Wojciech Kilar, rzeźbiarz Jerzy Kalina i reżyser Lech Majewski.

Wręczenie nagrody odbędzie się w sobotę. Tego dnia gościem Kongresu ma być też kandydat PiS na prezydenta, Andrzej Duda. Uczestnikami dyskusji na temat roli państw narodowych we współczesnej Europie mają być między innymi były prezydent Rumunii Traian Basescu, były premier Łotwy Ivars Godmanis, były przewodniczący Parlamentu Gruzji Dawid Bakaradze i poseł Krzysztof Szczerski.

Do organizatorów przedsięwzięcia należą Instytut Sobieskiego, Akademicki Klub Obywatelski w Poznaniu, Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej, Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów i Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.