Czołowe światowe media poinformowały o śmierci profesora Władysława Bartoszewskiego.

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" na swoim portalu internetowym zwraca uwagę, że profesor Bartoszewski był "znanym politykiem, działaczem społecznym, historykiem i dziennikarzem". Cytuje słowa prezydenta Bronisława Komorowskiego, że odszedł wielki Polak i, że jest to ogromna strata.

Państwowa agencja prasowa "RIA Nowosti" poinformowała, że Władysław Bartoszewski był autorem około 40 książek i 1200 publikacji Z kolei agencja prasowa "TASS" zauważa, że był więźniem nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Planował też wziąć udział w tegorocznych obchodach 70. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej.

Rozgłośnia radiowa "Echo Moskwy" przypomina, że zmarły za swoje zasługi otrzymał najważniejsze polskie odznaczenia państwowe, w tym order Orła Białego.

W USA o Bartoszewskim

W Stanach Zjednoczonych niektóre media odnotowały śmierć Władysława Bartoszewskiego. Depesze agencyjne z Warszawy o śmierci Władysława Bartoszewskiego zamieściły na sowich stronach internetowych niektóre amerykańskie gazety, w tym New York Times i Boston Globe, a także portal Yahoo News.

Żal z powodu odejścia Władysława Bartoszewskiego wyrazili Ci, którzy go znali osobiście - między innymi dyrektor Muzeum Holokaustu Sara Bloomfield. "Znajomość z tak nadzwyczajnym człowiekiem była dla mnie zaszczytem. On miał w sobie niespożyte siły, entuzjazm, intelekt i emocje. Był wyjątkową postacią pod każdym względem" - mówiła. Sara Bloomfield przypomniała, że Władysław Bartoszewski dwa lata temu otrzymał najwyższe odznaczenie waszyngtońskiego Muzeum Holokaustu - nagrodę Elie Wiesela.

Ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf oświadczył, że Władysław Bartoszewski był głosem naszego sumienia, gdy inni woleli milczeć. "Z ciężkim sercem żegnam Profesora i pytam samego siebie - jakim krajem bez niego byłaby Polska"- napisał ambasador w specjalnym oświadczeniu.

Bartoszewski znany i szanowany w Niemczech

Największe niemieckie media odnotowują śmierć Władysława Bartoszewskiego. Redakcje podkreślają jego zasługi dla polsko-niemieckiego pojednania.

Media w Niemczech przypominają życiorys Władysława Bartoszewskiego i jego zaangażowanie na rzecz normalnych relacji między Niemcami a Polską. Informacja o śmierci profesora pojawiła się w dziennikach telewizyjnych i na stronach internetowych najważniejszych gazet. "Sueddeutsche Zeitung" nazywa Bartoszewskiego mistrzem dyplomacji i jednym z najważniejszych prekursorów polsko-niemieckiego pojednania. Sekretarz stanu w niemieckim ministerstwie spraw zagranicznych Michael Roth napisał na Twitterze, że Władysław Bartoszewski był wybitnym budowniczym mostów i pojednania między krajami. Jak dodał, odszedł od nas wielki Europejczyk.

Władysław Bartoszewski był znaną i szanowaną postacią w Niemczech. Regularnie pojawiał się w niemieckich mediach komentując wydarzenia historyczne albo aktualne sprawy w relacjach polsko-niemieckich.