Prezydent dodał, że przy różnicach poglądowych trzeba dostrzec to, co jest fundamentem wspólnego działania. Mówił o zachowaniu jedności Wspólnoty w kwestii sankcji. "Tego rodzaju poglądy wspólne były dzisiaj podkreślane przez obie strony, dotyczyły zarówno polityki sankcyjnej jak również wspólnotowej polityki energetycznej" - powiedział prezydent.

Dodał, że zarówno Węgry jak i Polska są zdeterminowane jeśli chodzi o kontynuowanie procesu dywersyfikacji źródeł dostaw energii. Jutro w stolicy Górnego Śląska odbędą się obchody Dnia Przyjaźni.

Polsko-Węgierskiej. Uroczyście odsłonięty zostanie pomnika Henryka Sławika i Józefa Antalla na placu przed Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Podczas II Wojny Światowej Sławik wraz z Antallem pomagali Żydom, wyrabiając im fałszywe dokumenty. Osoby w ten sposób ocalone szukały schronienia na Węgrzech. W roku 1944 Henryk Sławik został aresztowany przez gestapo. 23 sierpnia 1944 roku został zamordowany w obozie koncentracyjnym w Mauthausen-Gusen. Antall senior zmarł w zapomnieniu w 1974 r. w Budapeszcie. Jego syn, József Antall, był pierwszym premierem demokratycznych Węgier.

Sławik i Antall senior pośmiertnie otrzymali tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata nadawany przez instytut Yad Vashem.