Wkrótce rozpocznie się nabór do Plutonu. "Zapotrzebowanie na tego typu przedsięwzięcia rośnie, zwłaszcza po zniesieniu powszechnego poboru do wojska" - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej jeden z inicjatorów, dowódca plutonu piechoty Stowarzyszenia "Strzelec" w Siedlcach, Grzegorz Gieruk. "Są ludzie, którzy chcą się szkolić, podnosić swoją sprawność fizyczną, swoje umiejętności strzeleckie, taktyczne" - zauważa rozmówca IAR. Grzegorz Gieruk podkreśla, że tego typu inicjatywy mają wyłącznie dobre strony. Uczestnikom pozwalają zwiększyć pewność siebie, sprawność czy odporność, natomiast państwo "otrzymuje" bardziej świadomego i chętnego do współpracy obywatela. Przyszły instruktor Plutonu Karol Stefaniuk zauważa, że osoby zgrupowane w takich formacjach niosą nieocenioną pomoc w obszarze obrony cywilnej, na przykład podczas powodzi czy poszukiwań osób zaginionych.

W szkoleniach może wziąć udział praktycznie każdy. "Ich program zostanie dopasowany do specyfiki grupy jaka się zawiąże" - podkreśla Karol Stefaniuk. Pierwszym elementem jest musztra, czyli nauka samodyscypliny. Do tego dochodzić będzie taktyka, strzelanie, surwiwal czy terenoznawstwo. Szkolenia są bezpłatne. Poprowadzą je doświadczeni szkoleniowcy związani ze stowarzyszeniem ObronaNarodowa.pl.

Spotkanie informacyjne dla osób zainteresowanych z Mazowsza odbędzie się w najbliższy czwartek, 26 lutego, o godzinie 18.00 w budynku LOK w Siedlcach przy ulicy Warszawskiej 3.